Skip to content

Zastosowanie węży grzewczych w szklarniach

Nasza strefa klimatyczna charakteryzuje się dużymi wahaniami temperatur, w lecie mogą one dochodzić do nawet 40ºC, a zimą spadać do -30ºC. Chcąc uprawiać warzywa czy kwiaty w okresie zimowym konieczne jest, ze względu na panujące warunki klimatyczne, zapewnienie wewnątrz szklarni odpowiednie

go ogrzewania. W tym celu konieczne będzie jakieś źródło ciepła oraz układ, który go rozprowadzi we wnętrzu, na przykład rury lub węże grzewcze.

Metody ogrzewania stosowane w szklarniach

wąż grzewczy ze strony buehnen

Właściciele szklarni stosują różne metody ogrzewania, dobierając je między innymi do wymagań cieplnych roślin i wielkości, którą trzeba ogrzać. Jedną z najważniejszych spraw jest przy tym utrzymanie minimalnej temperatury, jakiej wymaga dany gatunek, bez względu na warunki zewnętrzne. Sposobów na zapewnienie tego jest kilka, różnią się one zarówno wygodą użytkowania, jak również kosztami instalacji i eksploatacji. Bardzo wygodne w obsłudze jest ogrzewanie elektryczne, realizowane za pomocą konwektorowych lub olejowych grzejników, jednak jego istotną wadą są dość wysokie koszty związane z opłatami za prąd. Podobnie pod względem kosztów wychodzi ogrzewanie gazowe, które w przypadku szklarni nie jest jednak zalecane ze względu na ryzyko wybuchu. Najbardziej rozpowszechnionym sposobem ogrzewania są piece podgrzewające wodę, która następnie jest rozprowadzana rurami lub coraz popularniejszymi wężami grzewczymi.

W tym dziale  Jakie kolory wybrać w sypialni

Wąż grzewczy – zalety takiego rozwiązania

W standardowych systemach rury są umieszczane po bokach uprawy i nad roślinami, jednak takie rozwiązanie nie jest optymalne. Pojawienie się na rynku węży grzewczych wykonanych z wytrzymałych tworzyw sztucznych dało zupełnie nowe możliwości w zakresie ogrzewania. Węże pozwalają bowiem na ułożenie albo bezpośrednio na powierzchni podłoża, albo pod rzędami roślin, na głębokości do kilkudziesięciu centymetrów. Takie rozwiązanie, dzięki zapewnieniu optymalnej temperatury gleby, zapewnia znacznie szybszy rozwój roślin i większe plony. Jednocześnie koszty związane z energią są sporo niższe w porównaniu z tradycyjnymi metodami ogrzewania, a sam montaż instalacji jest szybki i nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych prac. W dużej mierze jest to zasługą elastyczności węży grzewczych, które można układać w dowolny sposób.

Jak wykorzystać wąż grzewczy w szklarni

Węże grzewcze najczęściej produkowane są z wytrzymałego polietylenu o specjalnej formule. Dzięki temu charakteryzują się wysoką odpornością na przeciążenia mechaniczne, w tym zgniatanie, a także na chemikalia, niskie temperatury oraz promieniowanie UV. Na rynku występują w dwóch odmianach, to znaczy gładkie i karbowanej. Oba rodzaje posiadają dużą elastyczność (często są oferowane w okrągłych zwojach) oraz wytrzymałością i trwałością. Oba są też dostępne w różnych średnicach, co umożliwia ich dopasowanie do projektu konkretnej instalacji, a także różnych klasach jakościowych (oznaczających zakresy temperaturowe pracy). Coraz popularniejsze ostatnio węże grzewcze karbowane dzięki specjalnej budowie posiadają znacznie cieńsze ścianki przy tej samej wytrzymałości, co oznacza zmniejszenie zużycia surowców i lepszą wydajność cieplną. Dodatkowo zastosowanie karbów zwiększa powierzchnię kontaktu z glebą czy powietrzem, co także ma duży wpływ na poprawę wymiany ciepła.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *