Skip to content

Wykończenie domu. Jaki jest koszt i co obejmuje?

Każdy właściciel świeżo budowanego domu ogromnie się cieszy, jak zaczyna on przybierać odpowiedni kształt. Trzeba jednak pamiętać, że położenie dachu, montaż okien i drzwi oraz wykonanie instalacji to dopiero wstęp do ostatecznego wykończenia, na które trzeba przeznaczyć sporo pieniędzy i pracy. Jak również podjąć mnóstwo decyzji związanych z technologiami i materiałami, na przykład zdecydować, czy się wybierze tynk silikonowy czy jednak tradycyjny.

 

Tynki i podłogi

To jeden z najdroższych etapów wykończenia domu, mogący kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Drogie są materiały, sporo kosztuje także robocizna, i całość daje taką właśnie okrągłą kwotę. A do zrobienia będzie między innymi wykonanie tynków na ścianach poszczególnych pomieszczeń, ich pomalowanie oraz położenie paneli lub innego rodzaju podłogi. W przypadku kuchni i łazienek najczęściej materiałem wykończeniowym są płytki. Są one eleganckie, trwałe i odporne na wodę, ale trzeba się liczyć z wydatkiem minimum 100 zł za metr razem z montażem. Poziom kosztów w dużej mierze będzie zależał od jakości materiałów jakie się wybierze. I tak na przykład tynki silikonowe to najlepsza grupa tego typu produktów, ale też najwięcej kosztująca, więc ich użycie zwiększa cały kosztorys.

 

Drzwi i schody wewnętrzne

Po przygotowaniu ścian i podłóg można się zabrać za kolejne etapy urządzania, czyli za montaż drzwi wewnętrznych oraz wykończenie schodów. Dobrej jakości drzwi wraz z montażem do koszt około 500-700 zł, przy kilkunastu pomieszczeniach w domu daje to kwotę kilku tysięcy złotych. W przypadku schodów ich koszt w dużym stopniu będzie uzależniony od materiału, którym się je wykończy. Stosunkowo tanie są płytki, wraz z wykończeniem ich koszt powinien się zamknąć w kwocie 130-150 zł za metr. Popularne gatunki drewna to konieczność wydania minimum 200 zł za metr, a w przypadku dębu czy egzotycznych gatunków trzeba będzie zapłacić jeszcze więcej.

 kafelki w łazience

Łazienka

Minimum kilka tysięcy, a w przypadku większych łazienek nawet kilkanaście, będzie kosztowało wykończenie łazienki. Dotyczy to jedynie wydatków związanych z armaturą, urządzeniami łazienkowymi, meblami i akcesoriami. Kwestia wykończenia ścian i podłóg płytkami oraz sufitów wodoodpornym tynkiem silikonowym była już wcześniej omówiona. Trzeba więc będzie wybrać umywalkę, muszlę klozetową ze spłuczką, wannę lub prysznic oraz kilka szafek. W większości domów łazienka jest miejscem, w którym się robi pranie, więc minimum 1000 złotych trzeba też będzie przeznaczyć na pralkę. Sporo pieniędzy pochłonie armatura oraz różne dodatki, na przykład lampy, lustra czy wieszaki.

 

Kuchnia

 

W tym dziale  Kleje na gorąco we florystyce

Mówi się, że kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w domu, dlatego też przy jej wykończeniu trzeba się liczyć z kosztami co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Podobnie jak w przypadku łazienki kalkulacja jest robiona przy założeniu, że na podłodze będą już położone płytki, a na ścianach też płytki lub trwały tynk silikonowy. Przeciętnie około 40 procent wydatków na urządzenie kuchni to same meble, na ich zakup i montaż trzeba przeznaczyć kilka tysięcy. Pozostałe elementy wyposażenia to zlewozmywak wraz z armaturą, stół z krzesłami oraz sprzęt: lodówka, kuchenka oraz kuchenka mikrofalowa.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *