Skip to content

Sposoby zabezpieczania surowego drewna

Drewno to piękny i bardzo przyjazny materiał, więc często wybieramy go do dekoracji wnętrz. Minimalistyczne, surowe domy są zdobione naturalnym drewnem, które wprowadza się na przykład w formie balustrad. Aby drewno długo wyglądało pięknie, trzeba je dobrze zabezpieczyć. Robi się to za pomocą lakieru, bejcy, oleju lub impregnatu do drewna.


Dlaczego trzeba zabezpieczyć drewno? Czy warto stosować impregnat do drewna?

Stosowane w budownictwie drewno zazwyczaj jest miękkie i podatne na degradację. W związku z tym wymaga zabezpieczenia w formie impregnacji. Drewno mogą niszczyć promienie słoneczne, deszcz i wilgoć czy ogień. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne sprawiają, że czynniki destrukcyjne wnikają w strukturę drewna. Także wewnątrz domu mogą działać grzyby pleśniowe niszczące strukturę materiału, w którą szybko wejdą owady.

Jeśli chcemy zabezpieczyć drewno znajdujące się na zewnątrz, wybierzmy lakier czy bejcę w formie żelu, które nie kapią i nie spływają z powierzchni pionowych i łatwiej je aplikować. Można wybrać lakierobejcę, którą można łatwo i wygodnie nanieść na powierzchnię. Produkt dobrze ochroni drewno i nada mu atrakcyjny wygląd. Drewno zabezpiecza także impregnat do drewna.

W tym dziale  Jak wybrać meble do ogrodu?

Jak odnowić drewniane elementy przed działaniem wilgoci i wiatru? Zalety impregnatu do drewna

Przed malowaniem drewno trzeba umyć i wysuszyć. Wszystkie nierówności trzeba wygładzić. Najlepiej użyć do tego szlifierki lub papieru ściernego. Chcąc przywrócić blask drewnianych mebli czy płotu, musimy je pokryć odpowiednio dobranym preparatem, czyli olejem do drewna lub lakierobejcą. Meble wykonane z drewna tekowego bądź innego twardego gatunku trzeba zaolejować. Preparat przywróci pierwotną sprężystość, gładkość i wytrzymałość drewnianej powierzchni. Jeśli meble w naszym ogrodzie ciężko zniosły zimę, wybierzmy lakierobejcę, czyli produkt stworzony na bazie żywic alkidowych.

Taki preparat chroni drewno przed działaniem wody i promieni UV, impregnuje oraz dekoruje, barwiąc naturalny surowiec na długi czas. Impregnat do drewna to środek konserwujący drewno, który nakłada się na meble, płoty i inne przedmioty. Preparat chroni drewno przed działaniem wielu czynników, które obniżają jego trwałość i negatywnie wpływają na jego wygląd.

Jak nakłada się impregnat do drewna?

Impregnaty można nakładać jedną z czterech metod: ciśnieniową, zanurzeniową, malarską i natryskową. Najskuteczniejsza jest metoda ciśnieniowa, która polega na wtłoczeniu odpowiedniego produktu (pod ciśnieniem) w przestrzenie międzykomórkowe całości drewnianego elementu. Na gotowe drewniane meble ogrodowe zapewne już nałożono impregnat do drewna, co poznamy po zielonkawym zabarwieniu drewna.

W tym dziale  Nowocześnie umeblowany pokój

Innym sposobem impregnacji jest metoda zanurzeniowa. Popularna jest metoda malarska, polegająca na nanoszeniu impregnatu pędzlem. Jej zastosowanie jest proste, a charakteryzuje się wysoką skutecznością, zwłaszcza, gdy użyjemy preparatów dobrej jakości.

Drewniane elementy wystroju ogrodu nie tylko pozwolą odpocząć, ale podkreślą urodę roślin. Zadbajmy o ławki, by wyglądały nienagannie. Dobrze dobrany impregnat do drewna zabezpiecza ten materiał przed zniszczeniem, więc musimy go nałożyć, jeśli chcemy, by drewniane przedmioty długo wyglądały pięknie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *