Skip to content

Rodzaje farb do wnętrz i ich charakterystyka

Wizyta w sklepie farbami może przyprawić nas o ból głowy. Wielość produktów wcale nie ułatwia wyboru. Przed poszukiwaniem odpowiedniego produktu warto poznać charakterystykę różnego rodzaju produktów. Na rynku są bowiem farby do malowania metalu, drewna oraz ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Każda z substancji ma inne właściwości, dzięki czemu idealnie pokrywa daną powierzchnię.

Jakie farby do wnętrz znajdziemy w sklepach?

Najczęściej stosowanymi farbami do wnętrz są emulsje, których podstawowym składnikiem są żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe, które decydują o użytkowych właściwościach farby. Do farb dodaje się pigmenty, które nadają im kolor. Emulsjami można pokrywać różne typy podłoża: cegły, tynk, beton, płyty gipsowo-kartonowe i drewno. Wszystkie mają dobre właściwości kryjące, a niektóre z nich zakryją nawet trudne do usunięcia plamy. W produktach tego typu rozpuszczalnikiem jest woda, ale dzięki dodatkowi odpowiednich substancji są one odporne na mechaniczne zniszczenia. W zależności od stopnia ścieralności możne je czyścić na sucho lub nawet na mokro, co w znacznym stopniu wpływa na stopień ich zmywalność. Kuchnie i łazienki maluje się farbami lateksowymi, które dodatkowo zawierają substancje chroniące ściany przed niszczącym działaniem grzybów i pleśni.

W tym dziale  Wybierz z nami farby do drewna

Farby do ścian zewnętrznych

Najczęściej kupowanymi są farbami zewnętrznymi są produkty akrylowe, które cechuje dobra jakość w połączeniu z atrakcyjną ceną. Odporne na działanie czynników zewnętrznych są farby silikatowe zwane krzemianowymi, którymi maluje się podłoża mineralne. Farby silikonowe tworzą na ścianie powłokę chroniącą przed wnikaniem wody, ale pozwalającą na oddychanie ścian. Wymienić należy także farby lateksowe, w których spoiwem jest żywica lateksowa lub żywica akrylowa. Pomalowana nimi ściana jest odporna na ścieranie.

Farby do drewna i metalu

Stal, żelazo i żeliwo malujemy farbami alkidowymi (ftalowymi), chlorokauczukowymi, epoksydowymi i poliuretanowymi. Do metali ocynkowanych i aluminium służą następujące rodzaje farb: winylowe (poliwinylowe), akrylowe, akrylowo-lateksowe i poliwynylo-akrylowe. W sklepach znajdziemy także farby podkładowe i gruntujące, które uodparniają metal na działanie korozji, a nawet neutralizują jej malutkie skupiska. Farby do metalu pozwalają uzyskać powierzchnię matową, półmatową lub błyszczącą. Występują także produkty, które nadają efekt młotkowania, czyli powierzchnia wygląda jak po uderzeniu młotka. Drewno malujemy innymi farbami. Występują trzy ich typy: akrylowe, ftalowe i kredowe. Farby ftalowe (nazywane również alkidowymi) stosuje się do drewna i metalu na zewnątrz, gdyż zapewniają dużą odporność na czynniki atmosferyczne. Najczęściej używa się emulsji, które nie ściekają, a kiedy wyschną, tworzą odporną na szorowanie powłokę. Farby do drewna zawierają w składzie więcej wypełniaczy i mniej żywicy, więc nakładają się grubą warstwą. Za ich pomocą zniwelujemy różnice w fakturze drewna, świetnie nadają się na podkłady. Emalie stosuje się jako warstwę nawierzchniową. Zawierają więcej żywicy, zapewniając połysk i gładkość.

W tym dziale  Na co zwrócić uwagę wybierając pistolet do kleju

Wybór odpowiednich farb nie jest łatwy, ale wystarczy posłuchać wskazówek specjalistów, by wybrać najlepszy dla nas produkt.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *