Skip to content

Niebieski jest zimny, żółty ciepły – co wiemy o kolorach ścian

Barwy, którymi się otaczamy mają wpływ na nasze samopoczucie, dlatego warto przemyśleć dobór kolorów farb, zanim pomalujemy nimi ściany naszych domów. W przeciwnym razie może się okazać, że źle sypiamy z powodu zbyt intensywnych barw królujących w sypialni, lub że niebieski kolor kuchni odbiera nam apetyt. Co jeszcze warto wiedzieć o kolorach?

Ciepło tropików

Które kolory zaliczamy do ciepłych tonów? Są to przede wszystkim kolory charakterystyczne dla egzotycznych owoców, a więc energetyczne barwy pomarańczy, soczyste czerwienie oraz odcienie żółtego, włącznie z kolorem złotym. Ciepłą paletę barw wybiera się często do salonu oraz sypialni, lecz świetnie sprawdza się ona także w kuchni i jadalni, ponieważ wzmaga apetyt. Przebywanie w pomieszczeniach zdominowanych przez żółty lub pomarańczowy kolor nastraja nas pozytywnie i może polepszać samopoczucie. Dodatkowo, intensywne odcienie pomarańczy zachęcają do działania i dodają energii, a przy tym rozjaśniają pokoje z niewielką liczbą okien, dzięki czemu często zdobią nasze domy. Do palety ciepłych barw zaliczane są również czerwienie, w tym modny kolor ceglasty. Bądźmy jednak ostrożni przy wyborze tej grupy barw – łączmy je z bielą lub kupujmy farby o stonowanych odcieniach. W przeciwnym razie przebywanie w pomalowanym na czerwono pomieszczeniu będzie męczące dla wzroku. I nie tylko! Naukowcy twierdzą, iż obecność intensywnie czerwonych powierzchni może wzmagać agresję i wywoływać negatywne emocje, które prowadzą do powstawania konfliktów. Warto o tym pamiętać, zanim postanowimy pokryć ściany sypialni karminową farbą.

W tym dziale  Gdzie stosować farby odporne na szorowanie?
Kolory farb
  

Chłodny powiew świeżości

Oprócz barw ciepłych istnieje również paleta kolorów chłodnych, do których zaliczamy m.in. wszystkie odcienie niebieskiego, zieleni i bieli. Przebywanie w pomieszczeniach zdominowanych przez te kolory działa na nas uspokajająco oraz inspirująco, warto więc wybrać je do udekorowania gabinetu. Jasne odcienie chłodnych barw potęgują wrażenie świeżości oraz wizualnie powiększają pokryte nimi powierzchnie. Można wykorzystać tę cechę, by optycznie powiększyć małe pomieszczenie – wystarczy pomalować jego ściany błękitną lub białą farbą. W analogiczny sposób możemy również skorygować kształt pokoju, np. pokrywając dwie równoległe ściany jasnym kolorem, dzięki temu wydadzą się one dłuższe. Pamiętajmy jednak o tym, że oprócz wielu zalet kolory z chłodnej palety barw mają także wady – jedną z nich jest negatywny wpływ na nasz apetyt. Dotyczy to przede wszystkim odcieni koloru niebieskiego, którym nie powinniśmy malować ścian kuchni – chyba, że naszym celem jest stosowanie długotrwałej diety odchudzającej.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, jak silny jest wpływ kolorów na nasze życie. Wyposażeni w taką wiedzę, będziemy mogli wybrać barwy, które dostarczą nam porcję pozytywnej energii tuż po przebudzeniu i pomogą zrelaksować się w salonie, gdy wrócimy po pracy do domu.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *