Skip to content

Najlepsze narzędzia malarskie

Doświadczeni malarze twierdzą, że dobre narzędzia to takie, które dobrze leżą w dłoni, a poza tym świetnie spełniają swoją rolę. Aby ściany były pomalowane zgodnie z tym, jak sobie tego życzymy, musimy kupić odpowiednie, dobrej jakości pędzle, wałki i taśmy malarskie. Tylko co to znaczy: dobre narzędzia?

Jak dopasować narzędzia?

Narzędzia trzeba dopasować do typu ściany, czyli jej faktury, powierzchni i naświetlenia. Rodzaj wałka będzie wpływał na to, jaka będzie powłoka ściany. Jeśli źle go dobierzemy, powłoka będzie miała nieestetyczne wybrzuszenia i zacieki. Poza tym, jeśli na wałku będzie za dużo farby, jej nakładanie nie będzie wygodne. Pamiętajmy o tym, że każda ściana ma swoją specyfikę. Jeśli jest bardzo gładka, wszelkie nierówności będą bardzo widoczne. Zwłaszcza, gdy na ścianę padają promienie społeczne. Wygodne narzędzia to takie, które dobrze leżą w dłoni i nie powodują powstawania odcisków. Może wydaje nam się to nieco przesadzone, ale wyobraźmy sobie, że cały dzień trzymamy w dłoni niewygodny pędzel, który uciska palec. Za mały pędzel sprawi, że malowanie nas wykończy, a zbyt dużym nie pomalujemy detali. Najważniejsze narzędzia to wałek, pędzel i taśmy malarskie.

W tym dziale  Jakie kolory wybrać w sypialni

Jaki wałek malarski wybrać?

Podstawowym kryterium doboru wałka jest jego szerokość. Dobieramy ją w zależności od wielkości powierzchni, jaką chcemy pomalować. Jeśli chcemy malować ściany, podłogi, sufity czy płoty z szerokich desek, wybierzmy wałek w rozmiarze od 12 do 25 centymetrów. Wąski wałek (szerokość od 5 do 12 cm) przyda się do malowania ram okien, wnęk drzwiowych i okiennych, a także do wąskich desek. Jeśli mamy trochę wprawy, wąskim wałkiem pomalujmy również narożniki i zakamarki.

Ważne jest także wysokość poszycia wałka, zwana runem. Wałek z krótkim runem przyda się do malowania ścian wykończonych gładzią gipsową. Dla ścian strukturalnych wybierzmy dłuższe runo. Zwróćmy uwagę także na to, z jakiego materiału wałek jest wykonany. Najbardziej popularne są wałki z włókien syntetycznych, poliakrylowych, dobre do prac z farbami wodorozcieńczalnymi. Na rynku występują także wałki z mikrofazy, floku, weluru czy gąbki. Wybierzmy wałek renomowanego producenta, którego zadbał o dobrą jakość włosia. Warto kupić wałek w zestawie z rączką i plastikową kuwetą na farbę oraz dobrej jakości teleskopowym kijem.

Jaki pędzel kupić?

Podobnie jak w przypadku wałka, rozmiar pędzla powinien zależeć od powierzchni sufitu czy ściany. Na pędzlu również nie oszczędzajmy. Jeśli musimy malować drobne elementy, wybierzmy jak najmniejszy pędzel. Malarze z doświadczeniem twierdzą, że lepiej zainwestować w dobrej jakości pędzle, które są dobrze wyprofilowane i mają włosie najlepszej jakości. W sklepach znajdziemy także pędzle skośne, które przydają się, gdy za pomocą farby musimy „odciąć” od siebie poszczególne płaszczyzny.

W tym dziale  Gdzie stosować farby odporne na szorowanie?

Która taśma będzie najlepsza?

Przed malowaniem musimy dobrze zabezpieczyć pomieszczenie przed ewentualnym pochlapaniem. Meble i podłogi trzeba ochronić za pomocą folii malarskiej, którą trzeba przykleić mocną taśmą. Zapytajmy pracownika sklepu, który pomoże nam w wyborze tej najlepszej. Dobra taśma świetnie trzyma, ale, gdy przykleimy ją na ścianę, nie odchodzi z farbą.

Gwarancją udanego malowania jest wybór odpowiedniej farby i dobrych narzędzi. Jeśli dodatkowo będziemy postępować zgodnie z instrukcją, na pewno remont będzie udany.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *