Skip to content

Letnie kolory w mieszkaniu

Planując remont mieszkania, zastanawiamy się także nad wyborem kolorów farb. We własnym domu chcemy czuć się dobrze, a otoczenie się właściwymi barwami jest jednym ze sposobów na poprawę nastroju.Może ukojenie przyniosą nam barwy kojarzące się z porą roku, w czasie której można pozwolić sobie na relaks i wakacyjny luz. W końcu wszyscy kochamy lato. Które kolory można uznać za letnie?

Modne wakacyjne barwy z palety kolorów

Zawsze piękne, ale spokojne jest lato w Skandynawii. Północ Europy kojarzy się z fiordami, lodowcami czy zorzą polarną, a piękna natura jest natchnieniem dla projektantów, którzy tworzą wnętrza proste, ale wyraziste. Takie też są najczęściej proponowane kolory farb, jakich używa się w pomieszczeniach urządzonych w tym stylu. A może spodobają się nam błękity? Wyobraźmy sobie, że leżymy na łące i patrzymy w niebo. Wprowadźmy taki nastrój do domu, wybierając błękitne kolory farb. Pasuje do nich biel i szarości. Jasne odcienie rozświetlą i optycznie powiększą przestrzeń. Wystrój pomieszczeń dopełnią wyraziste dodatki i wełniane koce. Lato to także cała paleta pasteli. Na ściany nakłada się farby w delikatnych barwach, a nieco słodyczy odbiera im zestawienie z perłową szarością lub duetem czerni i bieli. Wśród najpopularniejszych kolorów wymienia się róż, który nabiera szlachetności w połączeniu z barwami neutralnymi i znakomicie poprawia nastrój. Różowe farby mogą wyglądać nieco infantylnie, ale wystarczy połączyć go z innymi pastelowymi kolorami, by stworzyć letnie i przyjazne wnętrze.

W tym dziale  Ciekawe meble w mieszkaniu – hokery do barku

Słońce w naszym domu – kolory, które poprawią nastrój

Lato kojarzy się także ze słoneczną aurą. Dlaczego więc nie sięgnąć po żółtą barwę? Żółty kolor ścian ożywia i rozświetla wnętrze, dodając mu ciepłego charakteru. To świetny wybór zarówno w przypadku nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Lepiej nie malować wszystkich ścian na żółto, gdyż takie rozwiązanie może nadmiernie pobudzać, a nawet wywoływać stres i rozprażenie. Lepiej więc ograniczyć się do 1 czy 2 ścian lub pomalować na żółto tylko fragmenty. Kolor żółty we wnętrzach dodaje energii i działa pozytywnie na domowników. Ostateczny efekt zależy oczywiście od odcienia żółtego, na jaki postawimy. Najłagodniejsza pastelowa żółcień wprowadzi do wystroju mnóstwo światła, a jednocześnie nie przytłoczy optycznie wnętrza. Mocniejsze odcienie (cytryna albo słoneczny żółty wpadający w pomarańcz) zdynamizują wystrój. Żółty kolor ścian to rozwiązanie pasujące właściwie do wszystkich pomieszczeń. W pokoju dziennym czy łazience doda aranżacji energii, w jadalni i kuchni pobudzi apetyt. W sypialni zaś szybciej rozbudzi, co przyda się szczególnie w deszczowe dni, gdy trudno wstać z łóżka. Kolor żółty świetnie wypada w duecie z czernią, tworząc wyraziste, kontrastowe kompozycje.

W tym dziale  Jak pomalować pokój dzienny

Etniczne inspiracje – paleta kolorów ziemi

Inspiracje do urządzania domu można czerpać z wakacyjnych zdjęć zrobionych w różnych zakątkach naszego globu. Na ścianach niech zawitają farby z palety kolorów ziemi, czyli oliwkowe zielenie, pomarańczowa terakota, żółta ochra czy meksykańska czerwień. Świetnie pasują do nich dodatki nawiązujące do tradycyjnego rzemiosła. Takie kolory wnętrz przywodzą na myśl podróże, za którymi zapewne tęsknimy.

Dom to miejsce, w którym chcemy się czuć dobrze i bezpiecznie. Wybierzmy farby w kolorach, które przypominają słoneczne lato, a wakacyjny nastrój będzie z nami przez cały rok.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *