Skip to content

Kredyt na działkę budowlaną. Jak się do tego przygotować?

 

Kredyt na działkę to poważna decyzja. Najczęściej brany jest na okres 15 do 30 lat,. Niepokój budzi fakt, że podczas tego czasu rata będzie się wielokrotnie zmieniać. Jeżeli planujesz zakup działki na kredyt, a nie wiesz od czego zacząć, poniższy tekst powinien naświetlić ci drogę.

Odpowiednio się przygotuj

Nikt nie daje kredytu na piękne oczy. Zwłaszcza osobom, których bank nie zna. Nie posiadając żadnej zdolności kredytowej, szanse na uzyskanie finansowania na zakup działki jest znikome. Wiedząc, że w przyszłości będziesz się starać o kredyt, ty i twój współwnioskodawca zawczasu powinniście zadbać o odpowiednią historię kredytową. Weź telefon na abonament lub niewielkie raty i spłacaj je regularnie. Lepszą zdolność uzyskasz, jeżeli zobowiązanie będzie spłacane wg. Harmonogramu, niż kilka miesięcy przed czasem.

Uważaj na BIK

Zdecydowanie lepiej jest skorzystać z usług doradcy finansowego, niż samodzielnie chodzić po bankach i pytać o ofertę. Oszczędzasz tym samym czas i nerwy.. Każda wizyta w banku to co najmniej godzina plus dojazd. Ale nie to jest najważniejsze. Będąc w banku za każdym razem będziesz sprawdzany w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), aby sprawdzić, czy kiedykolwiek zalegałaś z zaległościami, jakie zobowiązania masz obecnie itd.  Każdy bank odpytuje osobno, a każde takie odpytanie zmniejsza zdolność kredytową.

W tym dziale  Dziecięce sztućce. Rodzaje i budowa.

Udaj się więc do doradcy finansowego, który po spisaniu dochodów i zobowiązań będzie mógł zrobić symulację w wielu bankach, by następnie wybrać trzy najbardziej korzystne, które będą mogły sprawdzić Blik bez pogorszenia zdolności kredytowej.

Formalności

Formalność to najtrudniejszy etap przy zakupie działki.

Jeżeli już wiesz, że możesz liczyć na kredyt z banku, w pierwszej kolejności sporządź umowę przedwstępną z właścicielem działki. Nie musi być ona potwierdzona notarialnie. Podczas umowy możesz wpłacić zaliczkę lub zadatek. Kwota, jaka musi trafić do właściciela z twojej kieszeni to co najmniej 10% wartości działki.

Właściciel powinien dać ci wypis i wyrys z rejestru gruntów. Bank będzie tego wymagał.

Teraz udaj się do pracodawcy, by wystawił zaświadczenie o dochodach. Każdy bank ma swój wzór takiego zaświadczenia.

kredyt hipoteczny

Gdy skompletujesz wszystkie dokumenty

  • Wniosek o umowę,
  • Wypis i wyrys,
  • Umowa przedwstępna,
  • Zaświadczenie o zarobkach.

Po zatwierdzeniu przez bank zostaniesz poproszony o zrobienie operatu szacunkowego działki. Rzeczoznawca oceni, czy działka ma właściwą wartość, czy była wystarczająco długo wystawiona, czy ma dostęp do drogi itd.

W tym dziale  Wypełnianie pęknięć i szczelin w drewnie

Gdy bank otrzyma wszystkie dokumenty, w ciągu kilku dni zostanie przygotowana umowa kredytowa. Po jej podpisaniu wystarczy udać się do notariusza.

 

Notariusz

Notariusz to najdroższa część zakupu działki. Wymagać on będzie

  • Wypisu i wyrysu z rejestru gruntów
  • Wypisu z księgi wieczystej (może sprawdzić online)
  • Wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
  • Umowy przedwstępnej
  • Dokumentów z banku

Koszty notarialne za zakup działki za ok 100 000 zł to ok 5 tysięcy złotych z podatkiem. Przygotuj się na spory wydatek.

Gdy już otrzymasz akt notarialny, udaj się do banku, by ten wypłacić (poprzedniemu) właścicielowi pieniądze.

 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *