Skip to content

Klej na gorąco czy zwykły – co lepsze?

Z pewnością każdy z nas ma w domu różnego rodzaju kleje. Minimaliści ograniczają się do kleju do papieru i popularnych klejów w maleńkich tubkach, które świetnie spajają ze sobą różne przedmioty. Coraz większą popularnością cieszy się klej na gorąco, występujący w postaci lasek, które nakłada się specjalnymi pistoletami. Jaki klej kupić?

Czy klej na gorąco nadaje się do wszystkiego?

Rodzajów klejów jest bardzo dużo, a podstawą rozróżnienia jest materiał, który mogą skleić oraz rodzaj spoiwa, z którego są wykonane. W sklepach znajdziemy zarówno kleje uniwersalne do różnych powierzchni, jak i specjalistyczne, posiadające konkretne właściwości. Najczęściej występują w postaci ciekłej o różnej gęstości, ale nie brakuje także sztyftów, proszku czy perełek. Przykładem spoiwa w sztyfcie jest klej na gorąco, który zazwyczaj ma formę lasek, które należy rozgrzać w specjalnym pistolecie do kleju. Podstawowym składnikiem wszystkich klejów jest polimer syntetyczny lub naturalny, który ma zwykle postać koloidalną lub tworzy zawiesinę po wymieszaniu z utwardzaczem, plastyfikatorem czy też substancjami modyfikującymi.

W tym dziale  Rodzaje farb do wnętrz i ich charakterystyka

Klej na gorąco i inne rodzaje kleju

Ze względu na mechanizm klejenia wyróżniamy spoiwa oparte na polimerowych żywicach, rozpuszczalnikowe i mieszane. Te pierwsze nie wnikają głęboko w klejony materiał, pomiędzy klejem a klejonym materiałem zachodzi reakcja chemiczna i utwardzona warstwa kleju staje się bardzo odporna mechanicznie. Tego typu kleje spajają metal i szkło. Kleje rozpuszczalnikowe wnikają głęboko w klejone materiały i powodują ich pęcznienie oraz częściowe rozpuszczenie, a łączy się nimi elementy z tworzyw sztucznych, najczęściej w warunkach przemysłowych. Kleje mieszane to żywica wymieszana z rozpuszczalnikiem – rozpuszczalnik penetruje klejony materiał, a żywica wraz z nim wnika głęboko w materiał. Kleje mieszane stosuje się do łączenia gumy, papieru i skóry.

Czym jest klej na gorąco?

Klej na gorąco zazwyczaj ma formę lasek, które aktywują się pod wpływem wyższej temperatury. Kiedy podda się go działaniu temperatury około 150˚C, topi się i z postaci stałej przechodzi w płynną. Głównym składnikiem klejów termotopliwych jest kopolimer etylenu z octanem winylu (EVA) lub poliuretanu (PUR) czy poliolefiny (PO). Kleje termotopliwe doskonale nadają się do użytku domowego. Wystarczy kupić klej w małych laskach, które wkłada się do specjalnego pistoletu do kleju, który podłączamy do prądu. Kiedy klej osiągnie pożądaną temperaturę i zacznie się topić, nakładamy go na klejony przedmiot i dociskamy to, z czym sklejamy.
W domu warto mieć klej do drewna, tzw. superglue oraz klej na gorąco. Ten ostatni ma wiele zalet, a nade wszystko jest bardzo uniwersalny. Z pewnością znajdziemy dla niego zastosowanie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *