Skip to content

Jakie parametry powinien zachować dobry klej?

Klejenie to proces łączenie za sobą różnych materiałów za pomocą kleju. Kleje składają się z polimerów, które łączy się z innymi z rozcieńczalnikami, rozpuszczalnikami i napełniaczami. Spoiwa spajają ze sobą różne surowce, czyli tworzywa, metal, drewno czy gumy. W szerokiej ofercie klejów, które znajdziemy w sklepach jest również termotopliwy klej. Po czym poznamy dobry klej?

Czym się charakteryzuje termotopliwy klej?

Kleje termotopliwe produkuje się na bazie syntetycznych polimerów (EVA – octan etyleno-winylowy, PA – poliamid, SP – poliolefina). Nie zawierają one składników lotnych ani wody. Należą do grupy tak zwanych zielonych klejów, które nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Nowoczesne kleje termotopliwe gwarantują wysoką wytrzymałość połączenia wynikającą z reakcji kleju z wodą, którą zawierają klejone materiały i otoczenie. Tego typu klej łączy powierzchnie bardzo szybko (niektóre rodzaje nawet w 30 sekund), co skraca czas docisku i przyspiesza produkcję.

W tym dziale  Ochrona i dekoracja drewna na zewnątrz

Czy kleje są szeroko używane w przemyśle?

W naszym otoczeniu jest wiele przedmiotów, przy których produkcji zastosowano klej. Tego typu spoiwa są używane choćby do przyklejania etykiet na butelkach w przemyśle spożywczym, pełnią funkcje montażowe w budownictwie, a także przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym. W stolarstwie zaś stosuje się kleje termotopliwe. Taki klej szybko traci swoje właściwości, więc trzeba go przechowywać w odpowiedni sposób, zwłaszcza daleko od wilgoci. Termotopliwy klej znajduje zastosowanie także w branży opakowań, gdzie granulaty służą jako baza do klejów łączących elementy w produkcji (w zakładach przemysłowych używających kleju na dużą skalę, rozpuszcza się go w zbiornikach, a nakłada za pomocą specjalnych węży). Z pewnością zwróciliśmy uwagę, że wystarczy przez kilka minut zostawić butelkę w misce z wodą, a etykieta po prostu odpadnie.

Nie tylko termotopliwy klej. Jak rozpoznać dobre spoiwo?

Dobre spoiwo powinno być wodoodporne, gdyż kleje, które nie są wodoodporne, mogą puszczać nawet pod wpływem niewielkich ilości wilgoci, jeśli spoina będzie często narażona na kontakt z drobinkami wody. Ważne jest także, by klej był elastyczny oraz by nie tracił swoich właściwości pod wpływem zmian temperatury. Wybór kleju jest sprawą ważny, ale nawet najlepszy klej nie stworzy trwałej spoiny, jeśli klejone powierzchnie nie zostaną dokładnie oczyszczone i odtłuszczone. Wśród wielu klejów, termotopliwy klej jest bardzo dobrym spoiwem, a wielość zastosowań sprawia, że staje się produktem uniwersalnym. Producenci wprowadzają unowocześnienia, a technologia produkcji jest coraz lepsza i bezpieczna dla środowiska naturalnego.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *