Skip to content

Jak wybrać kinkiet zewnętrzny?

Oświetlenie zewnętrze powinno być przede wszystkim bezpieczne dla domu i jego otoczenia. Jednak nie musi być tylko funkcjonalne, ale też może stanowić wyjątkową ozdobę. Te role doskonale spełnią kinkiety zewnętrzne, które oświetlą drzwi wejściowe i balkonowe, podświetlą drogę lub ogród, a także tabliczki z numerem domu.

Kinkiety stanowią bardzo popularną formę światła zewnętrznego. Producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę i stale rozszerzają swoją ofertę. Możemy więc przebierać wśród kinkietów różnej wielkości oraz wykonanych w zróżnicowanych stylach. Tego typu lampy możemy umieszczać na tarasach, balkonach, przy wejściu do domu lub innego budynku lub przy bramie posesji. Na co zwracać uwagę przy wyborze kinkietu zewnętrznego?

Jakie warunki powinny spełniać kinkiety zewnętrzne?

Wszystkie lampy zewnętrzne, nie tylko kinkiety, powinny być wykonane z odpowiednich materiałów, a także spełniać kilka warunków. Nie możemy więc patrzeć tylko na ich wygląd zewnętrzny, ale też przekonać się, czy sprawdzą się w trudnych warunkach atmosferycznych. Dlatego najlepiej zapytać w sklepie o ich stopień odporności na różne czynniki oraz z czego zostały wykonane poszczególne elementy. Najlepiej decydować się na lampy odporne na urządzenia i wykonane z żeliwa, tworzywa sztucznego lub aluminium. Należy też upewnić się, czy kinkiet ma solidny mechanizm mocowania do ściany, który da się łatwo montować i demontować. Powinna być też możliwa bezproblemowa wymiana żarówek, a najlepiej jeśli będzie można wykorzystać energooszczędne. Warto też pamiętać, że kinkiety zewnętrze trzeba często kontrolować oraz regularnie czyścić, ponieważ na zewnątrz zbiera się najwięcej zabrudzeń.

W tym dziale  Trwałe farby zewnętrzne
alacant srebrny
Lampa Italux Alacant  (źródło: https://www.swiatloistyl.pl/pl/p/Kinkiet-lampa-oprawa-scienna-Italux-Alacant-1x60W-E27-srebrny-5361ALU/980)

Funkcja dekoracyjna kinkietu zewnętrznego

Kinkiety z reguły emitują rozproszone światło i pełnią funkcję dekoracyjną, więc warto zwrócić też uwagę na ich wygląd. Wśród oświetlenia zewnętrznego dominują zimne barwy typu stal, grafit oraz odcienie szarości, które są dostosowane do nowoczesnych trendów dotyczących elewacji. Kinkiety zewnętrzne z reguły występują w klasycznym i nowoczesnym stylu. Pierwsze inspirowane są formą latarni, które pozwalają nam stworzyć miłą atmosferę. Świetnie wyglądają przy wejściu, ale też na tarasie, w ogrodzie, czy nawet w altankach. Nowoczesne kinkiety są mniej dekoracyjne, ale lepiej znoszą warunki pogodowe. Jednak ich minimalistyczny wygląd również pozwoli nam uzyskać ciekawą atmosferę. Jeśli zamierzamy wykorzystać kilka kinkietów, wybierzmy jednakowe lub wykonane w tej samej kolorystyce oraz stylu.

Gdzie najlepiej umieścić kinkiet zewnętrzny?

Współcześnie kinkiety można umieścić w różnych miejscach wokół domu. Najczęściej montuje się je przy strefie wejścia, na elewacji lub tarasie. Lampa przy drzwiach przydaje się głównie, gdy wracamy późno do domu. Dzięki temu nie będziemy mieli problemy z trafieniem kluczem do zamka. Najlepiej zastosować kinkiet zewnętrzny z czujnikiem ruchu, który automatycznie zapali się, gdy przejdziemy obok. Na elewacji budynku lampy pełnią głównie funkcję dekoracyjną, ponieważ mogą kreować magiczny klimat po zmroku. Można wybrać model góra-dół, który będzie emitował światło w dwóch kierunkach. Na tarasie kinkiet sprawdzi się szczególnie w letnie dni, gdy spędzamy więcej czasu na dworze. Wówczas wieczór upłynie nam w lepszej atmosferze.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *