Skip to content

Jak utylizować żarówki LED

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie elektronarzędzia i elektroodbiorniki, w tym również wszelakiego rodzaju żarówki, należy składować w odpowiednich punktach wyznaczonych przez gminę, w której jesteśmy mieszkańcami. Dotyczy to również żarówek LED. Poniżej znajdziesz wskazówki, co zrobić ze zużytymi żarówkami.

Proeko LED?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wymieniając żarówki tradycyjne na energooszczędne świetlówki, jesteśmy proekologiczni. Jednak do produkcji świetlówek wykorzystywana jest rtęć, w warunkach normalnych tj. 20˚C silnie toksyczny płynny metal. Dlatego pojawienie się żarówek LED wydawało się ratowaniem rynku oświetleniowego jak również ratowaniem środowiska naturalnego, a z pewnością nie zatruwania go. Jednak okazuje się, że do produkcji żarówek LED wykorzystywane są takie pierwiastki jak ołów i arsen oraz kilka innych niebezpiecznych dla zdrowa człowieka związków chemicznych. Wszystko jest dobrze do puki żarówki LED świecą i są użytkowane. Dopiero w sytuacji, kiedy urządzenie nie spełnia swojego zadania i musimy się go pozbyć, rozpoczyna się cała batalia.

W tym dziale  Farby do ścian – jak wybrać najlepszą?

Jak utylizować żarówki LED

Pozbywając się zużytej żarówki LED, należy ją traktować jak każde inne urządzenie elektryczne. Nie wolno wyrzucać do pojemników na szkło, plastik, papier, a z pewnością nie należy wrzucać do pojemników na odpadu zielone i pozostałe komunalne. Owszem od jednej żarówki LED nie wyginie zagrożony gatunek rośliny czy zwierzęcia, jednak należy pamiętać, że nie jesteśmy sami, mamy dookoła sąsiadów, którzy mniej lub bardziej korzystają z nowinek technologicznych i chcąc zaoszczędzić na energii elektrycznej, również montują w swoich domach żarówki LED. Mnożąc tę liczbę możemy oszacować, ile żarówek LED może zostać nieodpowiednio utylizowanych. Trwałość oraz liczba godzin pracy żarówek LED z pewnością zapewnią nam jeszcze kilka lat niemartwienia się. Jednak należy działać zawczasu. Dlatego utylizacja żarówek LED należy traktować jak utylizacje innych elektrourządzeń. Na oficjalnych stronach każdej gminy znajdziemy informację jak postępować z elektrośmieciami i gdzie je składować. Należy pamiętać, aby nie działające już żarówkę LED nie próbować łamać, rozkręcać czy tłuc. Należy oddać ją w całości, dbając o zdrowie swoje i pracowników odbierających od nas niedziałające żarówki. Możesz zebrać je do jednego pudła, dbając, by się nie stłukły, i gdy zbierze się ich odpowiednia ilość, zawieź je do komunalnego ośrodka odbierającego odpady (PSZOK-u).

W tym dziale  Sposoby malowania drewna

Dbałość o środowisko i utylizacja materiałów niebezpiecznych czy szkodliwych to nasz obowiązek i ustawowy i taki podjęty względem kolejnych pokoleń. Warto w to zainwestować swój czas i wysiłek.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *