Skip to content

Farby do ścian – jak wybrać najlepszą?

Planując remont mieszkania, staniemy przed koniecznością wyboru najlepszej farby do ścian. W sklepach jest tak duży wybór, że bez poradnika możemy sobie nie poradzić. Pamiętajmy, że farba musi być dobrze dobrana do rodzaju podłoża i znajdujących się na nim powłok malarskich.

Rodzaje powłok. Jaką farbę możemy kupić?

Większość z dostępnych w marketach budowlanych farb to farby emulsyjne, zwane również dyspersyjnymi. Ich podstawowym składnikiem są żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe, które decydują o użytkowych właściwościach farby. Do emulsji dodaje się pigmenty, które odpowiadają za kolor farb. Farby emulsyjne stosuje się do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Można nimi pokrywać różne typy podłoża: cegły, tynk, beton, płyty gipsowo-kartonowe, a także drewno. Mają dobre właściwości kryjące, a niektóre z nich zakryją nawet trudne do usunięcia plamy. Farby tworzą powłoki matowe, półmatowe lub błyszczące. Farby emulsyjne nie kapią i są bardzo wydajne. Jeden litr wystarczy na pomalowanie od 9 do 15 m kw. ściany. Szybko wysychają i już po około 15 godzinach można korzystać z pomieszczenia, które zostało pomalowane.

W tym dziale  Jaki wybrać wentylator do domu?

Jak dobrać farbę do rodzaju pomieszczenia?

W farbach emulsyjnych rozpuszczalnikiem jest woda, dzięki czemu podczas wysychania nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Kupując farbę zwróćmy uwagę na stopień ścieralności, gdyż od tego zależy, czy powierzchnię ściany będziemy mogli czyścić na sucho czy na mokro. Takie właściwości posiadają akrylowe i lateksowe emulsyjne farby do ścian. Podwyższoną wytrzymałość na mycie mają farby lateksowe, z których, w zależności od stopnia ścieralności, można zmywać lub nawet ścierać ewentualne plamy. Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności (łazienki i pralnie) wybierzmy dedykowane do nich farby lateksowe, które dodatkowo zawierają substancje chroniące malowane ściany przed działaniem grzyba i pleśni.

Wybieramy kolory farby

W marketach budowanych znajdziemy gotowe kolory farb, ale możemy również poprosić o stworzenie farby w kolorach dobieranych komputerowo z mieszalnika. Do wyboru mamy około 10 tysięcy kolorów farb o różnym stopniu połysku. Przed zakupem dużego opakowania farby zamówmy próbkę i sprawdźmy, jak kolor wygląda na ścianie, którą chcemy malować. Na stronach internetowych znajdziemy programy, w których można wykonać wizualizację kolorystyczną, ale musimy pamiętać, że ustawienia monitora w komputerze mogą modyfikować odcienie.

W tym dziale  Co warto wiedzieć o klejach?

Wybór odpowiedniej farby nie jest łatwy, ale korzystając z kilku sprawdzonych wskazówek na pewno doskonale sobie poradzimy z tym zadaniem.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *