Skip to content

Zastosowanie klejów przemysłowych

Kleje przemysłowe pozwalają na sklejanie elementów z różnych materiałów. W zależności od rodzaju mają różne właściwości. Wybierając kleje przemysłowe, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, do czego będą stosowane. Koniecznie trzeba też zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem będzie klej specjalistyczny czy uniwersalny.

Jakie są kryteria wyboru kleju przemysłowego?

Wybór kleju przemysłowego zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest oczywiście rodzaj klejonej powierzchni, np. do drewna najlepsze są kleje o wysokiej lepkości, do tkanin nadaje się klej przezroczysty o elastycznej strukturze, a do styropianu klej akrylowy, ponieważ inne kleje mogą go rozpuścić. Należy też pamiętać, że niektórych powierzchni nie można skleić trwale żadnym klejem – dotyczy to zwłaszcza polipropylenu czy teflonu.

Kolejną ważną kwestią jest wielkość oraz kształt klejonej powierzchni. Do niewielkich napraw nadają się kleje cyjanoakrylowe, które bardzo szybko łączą zespalane powierzchnie. Przy klejeniu przemysłowym dużych powierzchni najlepiej sprawdzają się kleje akrylowe, neoprenowe i na bazie polimerów. Powierzchnie narażone na duże obciążenia najlepiej sklejać klejem wolno wysychającym, który zapewnia lepsze wiązanie. Ważną kwestią jest również to, czy klejona powierzchnia będzie narażona na działanie substancji chemicznych lub wilgoci. Wówczas należy stosować kleje polimerowe, epoksydowe lub neoprenowe.

Wybierając klej przemysłowy, trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo użytkowania. Niektóre kleje zawierają środki toksyczne – nie należy ich stosować w pomieszczeniach, zwłaszcza w tych, w których przebywają dzieci. W przypadku, gdy liczy się estetyka wykończenia, należy stosować kleje transparentne.

Jakie kleje nadają się do zastosowań przemysłowych?

Najbardziej uniwersalne kleje do zastosowań przemysłowych to kleje termotopliwe. Można ich używać w domach oraz w specjalistycznych zakładach, np. produkujących meble. Pistolety do klejenia na gorąco znakomicie nadają się do drobnych prac remontowych, rękodzieła czy sklejania zabawek. Można nimi podkleić buty, uszczelnić listwy czy przykleić kafelki. Są odporne na wilgoć i zmienne czynniki atmosferyczne.

Inne popularne kleje przemysłowe to kleje cyjanoakrylowe, nazywane także kilkusekundowymi. Można nimi skleić większość gładkich powierzchni. Są bardzo wydajne i łatwe w użytkowaniu. W sprzedaży są zarówno kleje uniwersalne, jak i przeznaczone do konkretnych powierzchni. Kleje cyjanoakrylowe pozwalają na sklejenie ceramiki, plastiku, metalu czy skóry. Są średnio odporne na wilgoć, ale mogą skleić skórę rąk.

Kleje depresyjne, czyli akrylowe, są praktycznie bezwonne. Umożliwiają łączenie plastiku, styropianu czy drewna. Do klejów długo schnących zalicza się kleje neoprenowe, które wiążą różne materiały. Nie nadają się jednak do tworzyw sztucznych, ponieważ mogą je rozpuścić. Kleje epoksydowe tworzą silne i trwałe spoiwa. Nadają się do większości materiałów, ale przed użyciem należy je dobrze wymieszać. Podobne działanie mają kleje epoksydowe, które tworzą nieco słabsze wiązania. Najbardziej odporne są kleje poliuretanowe, które sprawdzają się zwłaszcza do klejenia parkietów.

 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *