Skip to content

Wypełnianie pęknięć i szczelin w drewnie

Rysy na drewnianych meblach lub podłodze wyglądają nieestetycznie i wpływają na dalsze uszkodzenie powierzchni. Dlatego należy jak najszybciej się ich pozbyć. Podpowiadamy jak dobrać odpowiednią metodę i usunąć wadę w domowych warunkach, bez interwencji specjalisty.

Jak powstają pęknięcia w drewnie?

Powstawanie pęknięć i rys to naturalny etap życia często eksploatowanych, drewnianych powierzchni. Czynniki takie jak brud, ostre kanty mebli, bawiące się dzieci i zwierzęta, mogą skutkować nieestetycznymi uszkodzeniami. Natychmiastowym rozwiązaniem jest zakrycie ubytku np. dywanem lub obrusem. Jest to niestety tylko wyjście tymczasowe. Wypełnianie pęknięć, rys i szczelin w drewnie nie należy do zadań łatwych, ale istnieje szereg narzędzi, które mogą w tym pomóc.

W zależności od rodzaju ubytku i powierzchni zmieniają się preferowane metody wypełniania pęknięć w drewnie. Inaczej podejdziemy do usuwania rys z podłogi, a inaczej do pęknięć w meblach. Inne narzędzia będą skuteczne do rys płytkich, a inne do głębokich. Dlatego dla uzyskania pożądanego efektu, należy zwrócić uwagę na rodzaj uszkodzenia i wybrać preparat do niego dostosowany.

Jakich narzędzi użyć do wypełniania rys w drewnie?

Drewno to materiał wrażliwy jak skóra, dlatego podobnie jak przed aplikacją kosmetyku, należy wykonać test i nałożyć preparat na niewielki kawałek naprawianego drewna. Pozwoli to sprawdzić, czy zabieg nie uszkodzi powierzchni. Ma to szczególne znaczenie przy stosowaniu produktów zawierających denaturat i inne alkohole.

Preparaty do wypełniania rys należy dobierać zgodnie z rodzajem drewna dlatego wcześniej należy zaopatrzyć się w stosowną wiedzę o rodzaju wypełnianej powierzchni. Należy też pamiętać o wyborze odpowiedniego koloru produktu. To ważne, ponieważ niedobrany kolor nie zamaskuje rysy, a nawet uwydatni ją!

Drobne rysy usunąć można delikatnym szlifowaniem za pomocą papieru ściernego lub wełny stalowej, ale nie jest to wypełnianie, a mechaniczne usuwanie powierzchni wokół szczelin. Jeżeli brak nam wprawy należy robić to powoli, co pozwoli uniknąć pomyłki. Do wypełniania niewielkich pęknięć z powodzeniem użyć można kredek do mebli.

Do wypełnienia głębokiej rysy w drewnie można użyć szpachlówki. Produkt ten zawiera mączkę drzewną, której po wyschnięciu nie można odróżnić od prawdziwego drewna. Szpachlówkę można polerować, ciąć i wiercić bez obaw o uszkodzenie. Metoda ta jest prosta w wykonaniu i dodatkowo zabezpiecza powierzchnię przed dalszymi uszkodzeniami. Po wykonaniu naprawy szpachlówkę należy przeszlifować i pokryć lakierem.

Podobny efekt uzyskać można stosując kit lub żywicę do parkietów. Po wyschnięciu, ubytek wypełniony kitem lub żywicą jest wodoodporny, może być malowany i lakierowany. Dlatego stosowanie wypełniaczy jest wygodne i nie przeszkadza dalszej obróbce drewna w przyszłości.

Wypełnianie szczelin w drewnie – co należy wiedzieć?

Zarysowane powierzchnie nie oznaczają konieczności wymiany na nowe. Istnieje szereg sposobów na wypełnianie pęknięć, rys i szczelin w drewnie. Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie oczyścić naprawianą powierzchnię, a po wykonaniu zadania zabezpieczyć woskiem. Nadmiar stosowanego preparatu łatwo usunąć za pomocą zwilżonej ściereczki.

Najważniejsze jednak, by pamiętać o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Właściwa konserwacja pomoże w uniknięciu powstawania uszkodzeń.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *