Skip to content

Wykończenie domu. Jaki jest koszt i co obejmuje?

Każdy właściciel świeżo budowanego domu ogromnie się cieszy, jak zaczyna on przybierać odpowiedni kształt. Trzeba jednak pamiętać, że położenie dachu, montaż okien i drzwi oraz wykonanie instalacji to dopiero wstęp do ostatecznego wykończenia, na które trzeba przeznaczyć sporo pieniędzy i pracy. Jak również podjąć mnóstwo decyzji związanych z technologiami i materiałami, na przykład zdecydować, czy się wybierze tynk silikonowy czy jednak tradycyjny.

 

Tynki i podłogi

To jeden z najdroższych etapów wykończenia domu, mogący kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Drogie są materiały, sporo kosztuje także robocizna, i całość daje taką właśnie okrągłą kwotę. A do zrobienia będzie między innymi wykonanie tynków na ścianach poszczególnych pomieszczeń, ich pomalowanie oraz położenie paneli lub innego rodzaju podłogi. W przypadku kuchni i łazienek najczęściej materiałem wykończeniowym są płytki. Są one eleganckie, trwałe i odporne na wodę, ale trzeba się liczyć z wydatkiem minimum 100 zł za metr razem z montażem. Poziom kosztów w dużej mierze będzie zależał od jakości materiałów jakie się wybierze. I tak na przykład tynki silikonowe to najlepsza grupa tego typu produktów, ale też najwięcej kosztująca, więc ich użycie zwiększa cały kosztorys.

 

Drzwi i schody wewnętrzne

Po przygotowaniu ścian i podłóg można się zabrać za kolejne etapy urządzania, czyli za montaż drzwi wewnętrznych oraz wykończenie schodów. Dobrej jakości drzwi wraz z montażem do koszt około 500-700 zł, przy kilkunastu pomieszczeniach w domu daje to kwotę kilku tysięcy złotych. W przypadku schodów ich koszt w dużym stopniu będzie uzależniony od materiału, którym się je wykończy. Stosunkowo tanie są płytki, wraz z wykończeniem ich koszt powinien się zamknąć w kwocie 130-150 zł za metr. Popularne gatunki drewna to konieczność wydania minimum 200 zł za metr, a w przypadku dębu czy egzotycznych gatunków trzeba będzie zapłacić jeszcze więcej.

 kafelki w łazience

Łazienka

Minimum kilka tysięcy, a w przypadku większych łazienek nawet kilkanaście, będzie kosztowało wykończenie łazienki. Dotyczy to jedynie wydatków związanych z armaturą, urządzeniami łazienkowymi, meblami i akcesoriami. Kwestia wykończenia ścian i podłóg płytkami oraz sufitów wodoodpornym tynkiem silikonowym była już wcześniej omówiona. Trzeba więc będzie wybrać umywalkę, muszlę klozetową ze spłuczką, wannę lub prysznic oraz kilka szafek. W większości domów łazienka jest miejscem, w którym się robi pranie, więc minimum 1000 złotych trzeba też będzie przeznaczyć na pralkę. Sporo pieniędzy pochłonie armatura oraz różne dodatki, na przykład lampy, lustra czy wieszaki.

 

Kuchnia

 

Mówi się, że kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w domu, dlatego też przy jej wykończeniu trzeba się liczyć z kosztami co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Podobnie jak w przypadku łazienki kalkulacja jest robiona przy założeniu, że na podłodze będą już położone płytki, a na ścianach też płytki lub trwały tynk silikonowy. Przeciętnie około 40 procent wydatków na urządzenie kuchni to same meble, na ich zakup i montaż trzeba przeznaczyć kilka tysięcy. Pozostałe elementy wyposażenia to zlewozmywak wraz z armaturą, stół z krzesłami oraz sprzęt: lodówka, kuchenka oraz kuchenka mikrofalowa.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *