Skip to content

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nagrzewnicy

Ogrzewanie małego pomieszczenia nie jest trudne, ale problem może pojawić się, gdy chcemy ogrzać większą powierzchnię. W takim przypadku małe grzejniki po prostu sobie nie poradzą, a ogrzewanie byłoby bardzo kosztowne. Rozwiązaniem są nagrzewnice, czyli urządzenia ogrzewania powietrznego.

Czy nagrzewnice zastąpią grzejniki?

Grzejniki dobrze ogrzeją małe pomieszczenia, np. mieszkania, ale nie sprawdzą się, gdy trzeba ogrzać duże biuro, magazyn czy halę przemysłową. Duże budynki często nie są dobrze izolowane i trudno uzyskać i utrzymać wymaganą temperaturę. W takich sytuacjach, zamiast grzejników stosuje się urządzenia grzewczo-wentylacyjne zwane nagrzewnicami. Nagrzewnice szybko nagrzewają powietrze, a to jest rozprowadzane po całym pomieszczeniu. Nagrzewnice mogą być: mobilne (przenośne), stacjonarne (stojące) i wiszące. Powietrze może być ogrzewane przez wodę (pochodzącą z instalacji ogrzewania centralnego), olej opałowy lub gaz.

Jak działają nagrzewnice?

Nagrzewnice to urządzenia wentylacyjno-grzewcze składające się części głównej, zwanej nagrzewnicą oraz z wentylatora, który rozprowadza nagrzane powietrze równomiernie po całym pomieszczeniu. Nagrzewnica to miedziano-aluminiowa rura, w której przepływa woda grzewcza. Gorąca woda wraca do instalacji przez specjalne króćce, które zazwyczaj umieszcza się z tyłu urządzenia. Wentylator ma aluminiowe łopatki, które pracują bardzo cicho. Jest to bardzo ważne, gdy nagrzewnica jest zainstalowana w biurze, gdzie ciągły hałas mógłby być uciążliwy. Wentylator zabezpieczony jest odpowiednią siatką metalową, która oddziela go od pozostałych części roboczych i zabezpiecza przed większymi zanieczyszczeniami.

Jak dobrać urządzenie wentylacyjno-grzewcze?

Zanim wybierzemy jedną z nagrzewnic, musimy określić, jaka moc urządzenia jest potrzebna w danym pomieszczeniu. Dokładne obliczenie tego parametru nie jest łatwe, ale możemy poprosić o pomoc przedstawiciela firmy sprzedającej urządzenia wentylacyjno-grzewcze. Dobrze zaplanujmy także rozmieszczenie urządzeń. W nowoczesnych nagrzewnicach można bowiem nakierować całe urządzenie w odpowiednim kierunku. Pozwala to zamontować je tam, gdzie potrzebne jest źródło ciepła. Pamiętajmy, że nagrzewnica jest urządzeniem elektrycznym, więc może ją montować tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami.

Zamontowanie właściwego ogrzewania jest bardzo ważne. Komfort termiczny jest istotny, gdyż trudno oczekiwać wydajnej pracy od pracownika, który trzęsie się z zimna. Dobrej jakości nagrzewnice na pewno rozwiążą ten problem.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *