Skip to content

Wszystko co musisz wiedzieć o tynku mineralnym?

Tynk mineralny jest idealny dla domów usytuowanych w granicach wielkich miast, lecz sprawdza się także w przypadku nieruchomości położonych w bardziej kameralnym otoczeniu. Jest trwały i świetnie zabezpiecza elewację przed rozwojem grzybów. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć o tynku mineralnym.

Dlaczego warto wybrać tynk mineralny?

Niektórzy eksperci porównują tynki mineralne do dobrego wina, ponieważ – tak jak w przypadku napoju uzyskiwanego z winogron – ich walory zwiększają się wraz z upływem czasu. Dotyczy to przede wszystkim trwałości, która nawet tuż po zakończeniu prac remontowych jest znacznie większa niż w przypadku tynków akrylowych, a z czasem jeszcze bardziej wzrasta.

Jeżeli mieszkasz na terenie dużego miasta o mocno zanieczyszczonym powietrzu, to z pewnością zaciekawi Cię informacja o obojętności elektrostatycznej tynków mineralnych. Dzięki temu wykazują one bardzo dużą odporność na przywieranie cząsteczek kurzu i brudu, które na innych tynkach osadzają się w postaci czarnych plamek i smug. Jeśli zależy Ci na dodatkowym zabezpieczeniu tynku przed zabrudzeniami, pomaluj go farbą silikonową, która dodatkowo pomoże w zachowaniu czystości elewacji na wiele lat, a przy tym nada ścianom domu interesującą barwę.

Tynk mineralny sprawdzi się jednak nie tylko w przypadku domów miejskich, ale również nieruchomości wiejskich usytuowanych w pobliżu zbiorników wodnych, np. stawów lub rzek, bądź w bliskim sąsiedztwie lasu zamieszkiwanego przez liczne mikroorganizmy. W takich miejscach zwykle panuje duża wilgotność, co zwiększa ryzyko obrastania elewacji domu przez różnego rodzaju grzyby i pleśnie, które jednak nie znajdują podatnego gruntu na tynku przepuszczającym parę wodną tak dobrze, jak mineralny.

Tynk mineralny – kolor i faktura

Paleta barw tynków mineralnych jest nieco bardziej uboga niż w przypadku powłok innego typu, lecz i tak niektórzy producenci oferują nawet kilkadziesiąt różnych kolorów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś zrealizował swoją wizję idealnej elewacji niezależnie od tonów występujących w próbnikach – wystarczy pomalować tynk odpowiednią farbą. Kolor elewacji powinien współgrać z barwą dachu oraz wtapiać się w odcienie panujące w najbliższym otoczeniu. Pamiętaj, że jasne barwy sprawiają, iż budynek wydaje się większy, są to głównie klasyczne biele, błękity, seledynowe zielenie oraz beże i szarości.

Oprócz koloru ważna jest też faktura tynku – w przypadku powłok mineralnych wyróżnia się strukturę „kamyczkową”, „baranek” i „kornik”. Ten ostatni brudzi się nieco szybciej niż pozostałe, szczególnie jeśli zostanie nałożony w linii poziomej. Poza tym nie ma większych różnic pomiędzy poszczególnymi rodzajami faktur, więc o ich wyborze decydują zwykle względy estetyczne.

Tynk mineralny jest popularny ze względu na dobrą relację pomiędzy licznymi zaletami a stosunkowo niską ceną. Warto rozważyć jego nałożenie, ponieważ dobrze zabezpiecza elewację przed wodą, umożliwia ścianom oddychanie i jest wytrzymały na urazy mechaniczne. A przy tym wyróżnia się efektownym wyglądem i możliwością dopasowania koloru oraz faktury do własnych upodobań estetycznych.

 

2 komentarze

  1. Damian Cebulski Damian Cebulski

    O, nareszcie coś ciekawego, dzięki !

  2. Stanisław Misiaczek Stanisław Misiaczek

    Dzięki za pisanie- fajna stronka 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *