Skip to content

Sposoby malowania drewna

Jak pomalować drewnianą szafkę czy krzesło? Wszystko zależy od tego czy chcemy nadać im jakiś kolor, a może podkreślić naturalną strukturę materiału, z którego zostały wykonane? Bez względu na to czy chodzi o meble, podłogę czy altankę, zanim wybierzemy najlepszy sposób na malowanie drewna, musimy zastanowić się o jaki efekt nam chodzi.

Jak malować drewno we wnętrzach?

Kiedy chcemy wykończyć lub odnowić nasze meble możemy skorzystać z farby akrylowej, alkidowej lub kredowej, a także z lakieru lub lakierobejcy.

Produkty akrylowe są wodorozcieńczalne i nie mają nieprzyjemnego zapachu. Używając ich możemy uzyskać zupełnie gładką powierzchnię lub słoje drewna mogą pozostawać widoczne. Do wyboru mamy farby akrylowe matowe, półmatowe i satynowe. Ponieważ raczej głęboko wnikają w drewno, warto zastosować najpierw podkład. Ich trwałość można określić jako średnią.

Farby alkidowe czy wtalowe pozostawiają za to bardzo trwałą powłokę na drewnie. Jednak zawierają one szkodliwe substancje i drażniący zapach. Poza tym długo schną. Malowanie drewna tymi farbami pozawala na osiągnięcie efektu gładkiej, jednorodnej, lekko błyszczącej powierzchni.Malowanie drewna

Jeśli używamy farb kredowych, wówczas możemy tworzyć przecierane meble w stylu shabby chic lub prowansalskim. Pomalowana powierzchnia jest matowa oraz gładka lub z widocznym rysunkiem słojów. Charakteryzuje się średnią trwałością. Tego typu farby wyjątkowo szybko schną i nie wymagają specjalnego przygotowywania pokrywanej nimi powierzchni.

Z kolei jeżeli malujemy drewno lakierem czy lakierobejcą, trzeba je najpierw przeszlifować, wypolerować i oczyścić. Jeśli zdecydujemy się na lakier, wówczas uzyskamy transparentną powłokę, która zwykle jest półmatowa lub z połyskiem. W sklepach dostępne są lakiery wodne i rozpuszczalnikowe.

Lakierobejca z kolei barwi od razu drewno na wybrany kolor. Jeśli użyjemy samej bejcy, wówczas zabraknie zewnętrznej warstwy ochronnej.

W przypadku starych mebli warto wziąć pod uwagę fornirowanie.

Z kolei wykańczanie drewnianej podłogi, to zazwyczaj wybór pomiędzy lakierem a olejem. Pierwszy z nich jest znacznie bardziej trwały. Poza tym nakładamy go raz i mamy spokój na dłuższy czas. Jednak olej wydobywa naturalne piękno drewna, które dzięki jego użyciu wygląda atrakcyjnie oraz naturalnie.

 

Jak malować drewno znajdujące się na zewnątrz?

Drewniane płotki, altanki czy meble ogrodowe również wymagają zastosowania odpowiednich preparatów, dzięki którym będą ładniejsze i bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Zwykle wybieramy pomiędzy lakierami, lakierobejcami, lazurami i olejami.

Jeśli decydujemy się na lakier można wybrać opcję bezbarwną, a jednocześnie zastosować kolorowy impregnat. W ten sposób uzyskamy dobrze zabezpieczoną powierzchnię, o oryginalnej barwie. Natomiast oczywiście oba produkty mogą być bezbarwne.

Lakierobejca to również połączenie koloru i lakierowanej powierzchni. Jeśli chcemy od razu zaimpregnowac drewno, wówczas najlepiej wybrać lazurę.

Osoby, które nie są zwolennikami malowania drewna na różne kolory czy tez lakierami z połyskiem, prawdopodobnie zdecydują się na specjalny olej. Dobrze pielęgnuje i chroni drewniane powierzchnie, ale jak już było wspomniane wcześniej, jego nakładanie musi być regularnie powtarzane.

One Comment

  1. Janek Janek

    Fajnie napisane, dodaję do „często odwiedzanych” 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *