Skip to content

Salon, miejsce odpoczynku i przyjmowania gości. Jak go urządzić, by chciało się w nim przebywać?

Serce domu najczęściej koncentruje się właśnie w salonie. To tam przychodzą goście, tam można spędzać z rodziną wspólne wieczory. Nic dziwnego, że temat aranżacji tego pomieszczenia tak bardzo potrafi zawrócić w głowie! Zastanówmy się jak sprawić, by salon był przytulny i funkcjonalny jednocześnie.

Odrobinę ciepła

Choć wciąż modny jest minimalizm i stawianie na chłodne odcienie, tak naprawdę najlepsi projektanci wnętrz wciąż pamiętają o wpływie temperatury aranżacji na atmosferę. Salon nie powinien być zbyt zimny i zbyt formalny, ponieważ nikt nie będzie się w nim dobrze czuł. Istnieją różne definicje „ciepła” w pomieszczeniach i ciężko określić które z nich sprawdzi się w konkretnym przypadku. Niektórzy wolą delikatne dodatki, inni stawiają na szersze oddziaływanie. Niezależnie od preferencji, warto zastanowić się nad swoim własnym pojęciem przytulności. Architekci wskazują, że bardzo ciekawym rozwiązaniem są cegły ręcznie formowane, które w niepowtarzalny sposób łączą w sobie klasykę i nowoczesność. Mogą mieć różne kolory i wykończenie, lecz zawsze pozostawiają skojarzenie z ciepłem rodzinnego domu. Jest to rodzaj skojarzenia zakorzenionego głęboko w kulturze, gdzie możemy wyobrazić sobie ceglany domek w czasie zimy – ostoję dla zmarzniętych, cel wędrówki. Stosowanie ręcznie formowanej cegły jest także bardzo ekonomicznym wyjściem, ponieważ ten jeden solidny akcent jest w stanie zastąpić wiele mniej efektownych dodatków i detali. Najlepiej użyć cegłę jedynie na fragmencie ścian bądź ściany, bawiąc się kontrastami. Ocieplenie wnętrza można uzyskać także przez umiejętne manewrowanie światłem, wybór odpowiedniej tonacji żarówek i kątów oświetlenia.

Plan na przyszłośćsalon

Co jeszcze, oprócz ciepłych akcentów, jest ważne? Wybierając się na zakupy aranżacyjne najlepiej mieć konkretną wizję salonu. Należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • Ile osób będzie przebywać w salonie?
  • Czy pomieszczenie trzeba dostosować do potrzeb dzieci?
  • Jakie czynności będą podejmowane w salonie (jedzenie posiłków, oglądanie telewizji, gry planszowe)?
  • Jaki jest potencjał pomieszczenia? Czy jest zbyt jasne, zbyt ciemne, trzeba je optycznie powiększyć?

Odpowiadając sobie na każde z powyższych zagadnień można dobrać najlepsze meble i dodatki dla siebie. Chcąc jadać posiłki w salonie i grać tam w gry planszowe z pewnością będzie się potrzebować dużego stołu. Obecność dzieci natomiast wymaga dodatkowej ostrożności, zabezpieczenia szafek, kabli i potencjalnie niebezpiecznych elementów wystroju. Triki optyczne, takie jak jasne kolory, lustra czy też po prostu dobór odcienia i rodzaju cegły ręcznie formowanej, zależą ściśle od charakterystyki pomieszczenia.

Warto także spojrzeć na swój salon z perspektywy czasu. Wystarczy powtórzyć powyższą listę pytań, lecz w perspektywie kolejnych kilku lat. W ten sposób można przygotować się do zmian i oszczędzić na późniejszych rewolucjach. Każdy salon zmienia się razem z właścicielami – lecz remonty można sobie ułatwić, jeśli uwzględni się je w bazowej aranżacji.

 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *