Skip to content

Pielęgnacja elewacji drewnianej

Drewniana elewacja to piękna ozdoba każdego domu. Najczęściej wykorzystuje się ją do wykańczania domków letniskowych lub willi na osiedlach, gdzie ma panować wyjątkowy klimat. Drewniana elewacja zdobi także często zabytkowe budynki, które z czasem stają się chlubą mniejszych miejscowości. Jednak, aby taka elewacja przez długie lata cieszyła nasze oczy, musi być odpowiednio pielęgnowana i zabezpieczona. 

Drewniana elewacja – jak ją czyścić?

Coraz częściej powstają firmy, które oferują profesjonalne czyszczenie elewacji wykonanych z drewna. Jednak drewnianą elewację można wyczyścić samodzielnie, szczególnie jeśli budynek nie jest wysoki, a jego bryła ma prosty kształt. Co ciekawe do mycia drewnianej elewacji można wykorzystać popularne w naszych domach szare mydło, które ma właściwości bakteriobójcze oraz ułatwia usunięcie grzybów i pleśni. Dodatkowo do wyczyszczenia elewacji warto wykorzystać szczotkę ryżową, która znacznie ułatwi usunięcie nalotów i różnego rodzaju zabrudzeń gromadzących się na ścianach zewnętrznych budynku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że takie rozwiązanie będzie skuteczne jedynie wtedy, gdy drewno jest zdrowe (nie zagnieździły się w nim szkodniki), a poszczególne elementy nie wymagają naprawy. Ważne jest też to, aby wierzchnia warstwa zabezpieczająca nie była naruszona.

Kiedy myć elewację i ją odnawiać?

Stare zamknicia

To, jak często odnawiać elewację i ją myć, zależy od jej stanu. Warto obserwować to, jak wygląda elewacja, gdyż pierwszym sygnałem, że coś się dzieje z warstwą ochronną drewna, jest szarzenie desek. Miejsca dotknięte zmianami należy umyć mydłem (w przypadku niewielkich zmian) lub specjalistycznym preparatem do czyszczenia elewacji drewnianych. Następnie osuszyć, wyrównać powierzchnię papierem ściernym i nałożyć nową warstwę środka chroniącego drewno przed czynnikami zewnętrznymi.

Elewacje domów położonych w miejscach wilgotnych i zacienionych należy myć częściej z uwagi na to, że mogą być bardziej narażone na powstawanie mchów i pleśni na ich powierzchni. Dodatkowo do mycia należy użyć preparatu zawierające w sobie środki grzybobójcze. W przypadku, gdy na ścianie pojawił się już grzyb, należy wyczyścić go wodą i płynem, zaś większe narośla mogą być usunięte przy pomocy szpachelki. Bardzo ważne jest to, aby regularnie kontrolować stan elewacji i nie dopuścić, by grzyby zbyt mocno się rozrosły. Taka sytuacja może grozić osłabieniem struktury drewna i co za tym idzie uszkodzeniem elewacji.

Stan elewacji należy także sprawdzać pod kątem tego, czy nie zalęgły się w niej szkodniki żerujące na drewnie np. korniki. Zmiany można zaobserwować gołym okiem, gdyż na drewnie pojawiają się charakterystyczne kanaliki.

W naszym klimacie zaleca się, aby mycie i konserwację ścian wykonanych z drewna wykonywać regularnie co dwa lata (czas ten zależy również od rodzaju drewna i użytego impregnatu). W tym czasie należy dokładnie wyczyścić elewację oraz nałożyć nową warstwę preparatu pielęgnacyjnego i ochronnego. Oczywiście w międzyczasie warto kontrolować to, jak wyglądają drewniane elementy elewacji.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *