Skip to content

Ochrona i zabezpieczenie drewna

We wnętrzarstwie coraz bardziej docenia się wszystko, co naturalne. Po szale na plastikowe okna, do łask wracają te drewniane, przybywa zwolenników solidnych drewnianych mebli, znowu w cenie jest klasyczna, drewniana podłoga. Zamiast inwestować w panele czy gres, coraz częściej odnawia się stare parkiety.

Jak dobrze chronić parkiety i drewniane podłogi

Trend na wszystko, co ekologiczne jest coraz bardziej widoczny, a stare, szlachetne rozwiązania wnętrzarskie oceniane są bardzo wysoko przez specjalistów do urządzania wnętrz. Warto jednak wiedzieć, że o podłogowe drewno również trzeba odpowiednio zadbać, żeby prezentowało się naprawdę dobrze. Brak wiedzy może nie tylko przyczynić się do niszczenia podłóg, ale i sprawić, że odejmie się im sporo uroku. Na dobry początek warto poznać kolory drewna i dowiedzieć się o nich możliwie najwięcej. Gatunków i odmian drewna jest obecnie tak dużo, że w obrębie dostępnej palety kolorystycznej mieszczą się tak samo odcienie bardzo jasne, jak również i bardzo ciemne, zbliżone do deserowej czekolady czy nawet czerni.

Ta intensywność kolorów to jeszcze nie wszystko. Kolory drewna mają też swoje odcienie. Jedne są cieplejsze, a inne chłodniejsze. W jednych przeważają żółte refleksy, a w innych czerwone. Warto o tym pamiętać nie tylko przy mieszaniu ze sobą różnych gatunków drewna, ale i przy samej konserwacji podłóg.

Restoration of wooden chairs

Wykończenie ma znaczenie

By drewniane podłogi wyglądały nieskazitelnie przez wiele lat i co najważniejsze, nie były narażone na uszkodzenia mechaniczne, wszelkie zabrudzenia i zarysowania, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. W zależności od tego, jakie są kolory drewna, producenci preparatów do pielęgnacji drewna mają w swojej ofercie różne preparaty i lakiery. Niewidzialna powłoka nie tylko skutecznie zabezpiecza drewno, ale i może wydobyć jego naturalne piękno. By jednak takie lakierowane deski drewniane czy parkiet wyglądały naprawdę dobrze, trzeba dobrać lakier w zależności od tego, jakie są kolory drewna. Warto pamiętać, że istotne jest też wykończenie. Lakierowanie kojarzy się z wysokim połyskiem, ale wcale nie musi tak być. W sklepach z wyposażeniem do domów i materiałami wykończeniowymi można znaleźć też i lakiery o bardzo modnym obecnie matowym wykończeniu. Świetnie chronią, podkreślają naturalne kolory drewna, ale nie mają charakterystycznego połysku. Świetnie sprawdzają się więc przy różnych aranżacjach, tak samo klasycznych, jak również i bardziej nowoczesnych.

Nie tylko drewniane podłogi

Same już drewniane podłogi mają w sobie mnóstwo uroku i sprawiają, że cała aranżacja zdaje się mieć własną duszę i jest bardziej przytulna. Jednak na samych tylko podłogach wcale nie trzeba poprzestawać. Warto inwestować też w drewniane meble, dodatki i akcesoria, które tylko podkreślą urok podłóg. Wszystkie te drewniane elementy również trzeba odpowiednio pielęgnować i zabezpieczać przed uszkodzeniem. Wiele cennych porad jak dbać o powierzchnie drewniane można znaleźć online. W sieci sporo jest też opinii na temat poszczególnych preparatów i można znaleźć nawet ich rankingi.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *