Skip to content

Niedoceniany dodatek w domu – patery

Patera to naczynie do serwowania owoców, ciast oraz słodyczy. Jego charakterystyczną cechą jest nóżka, na której stoi. Patery mogą być wysokie albo niskie, proste lub bardzo ozdobne, jedno- lub wielopiętrowe. Zazwyczaj wykonane są z metalu, porcelany, szkła lub kryształu. Patery to ważny, choć niedoceniany dodatek w polskich domach.

Zalety posiadania pater w domu

Patery zajmują na stole bardzo mało miejsca, a mieszą wiele. Doskonale sprawdzą się podczas przyjęć i imprez organizowanych w domu. Zazwyczaj wszystkie przystawki zajmują znaczącą powierzchnię i ciężko jest wygospodarować odrobinę przestrzeni dla naczynia z owocami bądź ciastem. Patery piętrowe zajmują miejsce jednego talerza, a służą za dwa lub nawet trzy. Natomiast pojedyncza patera stoi na nóżce, która zajmuje naprawdę niewiele miejsca, a cały talerz bądź misa znajduje się nad stołem. W sytuacjach, kiedy pani domu próbuje wszelkich sztuczek, aby wywalczyć odrobinę wolnego miejsca na stole, patera jest prawdziwym wybawieniem. Ponadto umieszczone na niej produkty są wyeksponowane i dobrze widoczne dla wszystkich zasiadających przy stole.

Po drugie patera to doskonała podstawka pod tort. Jeśli planujemy imprezę z tortem w roli głównej, czyli urodziny oraz wszelkiego typu rocznice. Patera pozwoli wyeksponować go tak, aby wszyscy goście mogli podziwiać jako piękny i apetyczny wygląd. Kolejnym plusem jest to, że na płaskiej paterze taki tort będzie można bardzo łatwo i szybko pokroić oraz nałożyć gościom na talerzyki bądź wafle.

Patera z ciastem

Czy warto mieć patery? Oto kilka powodów

Po trzecie patera bardzo elegancko prezentuje się na stole. Niektóre patery są bogato zdobione. Szczególnie te wykonane ze szkła lub kryształu mają pięknie wyrzeźbione podnóżki oraz ozdobnie wykończone talerze. Niektóre patery są posrebrzane. Szykownie wyglądają także porcelanowe patery z namalowanymi różnymi motywami na talerzach. Taka patera pełni podwójną funkcję – naczynia i ozdoby. W pewnym sensie jest symbolem luksusu.

Po czwarte niektóre patery wyposażone są dodatkowe w specjalne pokrywki, zapewniają ochronę żywności. Jeśli przykryjesz znajdujące się na paterze ciasto lub przekąski, zabezpieczysz je przed wyschnięciem. Natomiast przykrycie owoców sprawi, że nie pojawią się na nich muszki owocówki. Z taka patera może zagościć na co dzień w Twojej kuchni.

Po piąte paterę można wykorzystać w bardziej nietypowe, kreatywne sposoby. Na przykład do wykonania różnych stroików. Wystarczy, ze na jej talerzach ułożysz kompozycję z szyszek, gałązek, kwiatów oraz innych rzeczy, które przyjdą Ci do głowy. Otrzymasz bardzo efektowną, oryginalną i jedyną w swoim rodzaju dekorację. Natomiast prosta i skromna patera może posłużyć jako praktyczny organizer do niedrogiej biżuterii (zakładamy, ze kosztowności nie chcesz trzymać na wierzchu) lub lakierów do paznokci. Lakiery wyeksponowane na paterze, ułatwiają ci znalezienie wybranego koloru. Ponadto stanowią bardzo ciekawą dekorację toaletki.

 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *