Skip to content

Najlepsze narzędzia malarskie

Doświadczeni malarze twierdzą, że dobre narzędzia to takie, które dobrze leżą w dłoni, a poza tym świetnie spełniają swoją rolę. Aby ściany były pomalowane zgodnie z tym, jak sobie tego życzymy, musimy kupić odpowiednie, dobrej jakości pędzle, wałki i taśmy malarskie. Tylko co to znaczy: dobre narzędzia?

Jak dopasować narzędzia?

Narzędzia trzeba dopasować do typu ściany, czyli jej faktury, powierzchni i naświetlenia. Rodzaj wałka będzie wpływał na to, jaka będzie powłoka ściany. Jeśli źle go dobierzemy, powłoka będzie miała nieestetyczne wybrzuszenia i zacieki. Poza tym, jeśli na wałku będzie za dużo farby, jej nakładanie nie będzie wygodne. Pamiętajmy o tym, że każda ściana ma swoją specyfikę. Jeśli jest bardzo gładka, wszelkie nierówności będą bardzo widoczne. Zwłaszcza, gdy na ścianę padają promienie społeczne. Wygodne narzędzia to takie, które dobrze leżą w dłoni i nie powodują powstawania odcisków. Może wydaje nam się to nieco przesadzone, ale wyobraźmy sobie, że cały dzień trzymamy w dłoni niewygodny pędzel, który uciska palec. Za mały pędzel sprawi, że malowanie nas wykończy, a zbyt dużym nie pomalujemy detali. Najważniejsze narzędzia to wałek, pędzel i taśmy malarskie.

Jaki wałek malarski wybrać?

Podstawowym kryterium doboru wałka jest jego szerokość. Dobieramy ją w zależności od wielkości powierzchni, jaką chcemy pomalować. Jeśli chcemy malować ściany, podłogi, sufity czy płoty z szerokich desek, wybierzmy wałek w rozmiarze od 12 do 25 centymetrów. Wąski wałek (szerokość od 5 do 12 cm) przyda się do malowania ram okien, wnęk drzwiowych i okiennych, a także do wąskich desek. Jeśli mamy trochę wprawy, wąskim wałkiem pomalujmy również narożniki i zakamarki.

Ważne jest także wysokość poszycia wałka, zwana runem. Wałek z krótkim runem przyda się do malowania ścian wykończonych gładzią gipsową. Dla ścian strukturalnych wybierzmy dłuższe runo. Zwróćmy uwagę także na to, z jakiego materiału wałek jest wykonany. Najbardziej popularne są wałki z włókien syntetycznych, poliakrylowych, dobre do prac z farbami wodorozcieńczalnymi. Na rynku występują także wałki z mikrofazy, floku, weluru czy gąbki. Wybierzmy wałek renomowanego producenta, którego zadbał o dobrą jakość włosia. Warto kupić wałek w zestawie z rączką i plastikową kuwetą na farbę oraz dobrej jakości teleskopowym kijem.

Jaki pędzel kupić?

Podobnie jak w przypadku wałka, rozmiar pędzla powinien zależeć od powierzchni sufitu czy ściany. Na pędzlu również nie oszczędzajmy. Jeśli musimy malować drobne elementy, wybierzmy jak najmniejszy pędzel. Malarze z doświadczeniem twierdzą, że lepiej zainwestować w dobrej jakości pędzle, które są dobrze wyprofilowane i mają włosie najlepszej jakości. W sklepach znajdziemy także pędzle skośne, które przydają się, gdy za pomocą farby musimy „odciąć” od siebie poszczególne płaszczyzny.

Która taśma będzie najlepsza?

Przed malowaniem musimy dobrze zabezpieczyć pomieszczenie przed ewentualnym pochlapaniem. Meble i podłogi trzeba ochronić za pomocą folii malarskiej, którą trzeba przykleić mocną taśmą. Zapytajmy pracownika sklepu, który pomoże nam w wyborze tej najlepszej. Dobra taśma świetnie trzyma, ale, gdy przykleimy ją na ścianę, nie odchodzi z farbą.

Gwarancją udanego malowania jest wybór odpowiedniej farby i dobrych narzędzi. Jeśli dodatkowo będziemy postępować zgodnie z instrukcją, na pewno remont będzie udany.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *