Skip to content

Na co zwrócić uwagę wybierając pistolet do kleju

Pistolet do kleju to wygodne i bardzo uniwersalne elektronarzędzie. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że w swojej skrzynce ma je większość majsterkowiczów. Jednak nieodpowiedni wybór narzędzia powoduje, że urządzenie nie spełnia do końca swojej roli. Na co więc trzeba zwrócić uwagę wybierając pistolet do kleju?

Przede wszystkim zasilanie

Większość pistoletów do kleju na gorąco jest zasilana sieciowo. To zwykle rozwiązanie satysfakcjonujące, ale czasami zachodzi konieczność przyklejenia czegoś poza domem czy w trudniej dostępnych miejscach. Wówczas lepiej sprawdzają się pistolety akumulatorowe. Są one na ogół wyposażone w akumulator oraz podstawkę do podłączenia do sieci. Pistolet ułożony na podstawce samoczynnie się ładuje. Pistolety do kleju bezprzewodowe są wygodniejsze w obsłudze, ale jednocześnie droższe.

Pistolety do kleju i ich zastosowanie

Pistolety do kleju na gorąco mogą być wykorzystywane w wielu zastosowaniach. Sprawdzają się podczas różnego rodzaju prac montażowych i naprawczych. To czy w danym przypadku można użyć pistoletu do kleju zależy w zasadzie od dwóch rzeczy – wkładów i końcówki roboczej. Niektóre modele posiadają bardziej precyzyjne końcówki, dzięki czemu nadają się do wykonywania napraw wymagających dużej dbałości o szczegóły. Inne z kolei są wyposażone tylko w podstawową dyszę, która już takiej precyzji nie zapewnia.

Same sztyfty mają z kolei różną jakość. Błędem jest sięganie po te najtańsze, zwykle mają bowiem gorsze właściwości klejące i nierównomiernie się rozgrzewają. Sztyfty klejowe na ogół są transparentne lub brokatowe. Produkowane są na bazie octanu etylo-winylowego czy poliamidu. W sklepach znaleźć można też wkłady niskotopliwe, które wykorzystywane są podczas łączenia powierzchni wrażliwych na wysokie temperatury.

Inne ważne parametry

Warto też pamiętać, że pistolety do klejenia na gorąco mogą mieć też różną moc, do 500 W włącznie. W przypadku najmocniejszych modeli czas oczekiwania na rozgrzanie grzałki do pożądanej temperatury wynosi mniej niż 2 minuty. W tych słabszych z kolei może być to nawet 8-10 minut. W teorii im większa moc, tym lepiej, ale wiele zależy od przeznaczenia oraz od osobistych preferencji.

Wysoka moc sprzyja jednak znacznie szybszemu wypływaniu kleju, również po odstawieniu urządzenia na podpórkę. W tym przypadku rozwiązaniem może być zakup droższego modelu, który posiada blokadę wypływu kleju. Takie pistolety nie należą jednak do najtańszych. Można też posiłkować się podstawką z miseczką zbierającą klej.

Niektóre, nowoczesne pistolety do kleju posiadają też funkcje kontroli elektronicznej. To bardzo zaawansowane systemy, które pozwalają na precyzyjną kontrolę przesuwu sztyftu oraz płynną kontrolę mocy grzałki. W przypadku zastosowań typowo hobbystycznych są to gadżety przydatne, ale niekonieczne. Takie pistolety są drogie, ale podczas klejenia wielu elementów takie narzędzia okazują się bardzo wygodne i pozwalają na zaoszczędzenie sporej ilości kleju termotopliwego. Warto więc w nie zainwestować.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *