Skip to content

Kleje termotopliwe – praktyczne zastosowanie w domu

 

Z pewnością każdy z nas m w domu różnego rodzaju kleje. Minimaliści ograniczają się do kleju do papieru i popularnych klejów w maleńkich tubkach, które świetnie spajają, często również nasze palce. Coraz większą popularnością cieszą się kleje termotopliwe, występujące w postaci lasek, które nakłada się (wcześniej je topiąc) specjalnymi pistoletami.

Czym są kleje termotopliwe?

 

Kleje termotopliwe to kleje, które aktywują się pod wpływem wyższej temperatury. Kiedy podda się je działaniu temperatury około 150 stopni Celsjusza, topią się i z postaci stałej przechodzą w płynną. W ten sposób stają się gotowe do użycia. Głównym składnikiem klejów termotopliwych jest kopolimer etylenu z octanem winylu (EVA) lub poliuretanu (PUR) czy poliolefiny (PO). Do tego typu klejów dodaje się także żywice naturalne  i syntetyczne, woski, antyutleniacze, platyfikatory i wypełniacze mineralne. Kleje termotopliwe występują w postaci granulek, lasek oraz poduszek.

Cechami charakterystycznymi tego typu klejów są: lepkość, punkt mięknięcia (czyli temperatura, w której produkt zmienia konsystencję ze stałej na półpłynną), temperatura pracy (około 150–180 stopni Celsjusza), a także kolor (biały, żółty lub transparentny).

Zastosowanie klejów termotopliwych

Kleje w granulkach lub poduszeczkach używane są w miejscach, gdzie zużywa się duże ich ilości. Klej jest rozpuszczany w specjalnych zbiornikach i aplikowany na klejone powierzchnie przy pomocy węży odpornych na działanie wysokiej temperatury. Inną metodą nakładania jest miejscowe rozprowadzenie kleju przy pomocy pistoletów przemysłowych. Kleje tego typu stosuje się w fabrykach produkujących meble, gdyż świetnie spajają nawet duże elementy. Należą także do wyposażenia stanowiska pracy budowlańców, którzy za ich pomocą przyklejają listwy i wykładziny, a także spajają meble składające się z wielu elementów. Z pewnością kleje termotopliwe znajdziemy w kwiaciarniach, gdzie florystki używają ich jako spoiwa przy układaniu dekoracji.

Czy kleje termotopliwe przydają się w domu?

Woman making some easter decorations

 

Kupując klej termotopliwy musimy pamiętać, że działa on tylko, gdy jest bardzo rozgrzany, więc potrzebujemy narzędzie grzewcze. Kleje tego typu na użytek domowy kupuje się w laskach, któreUstaw obrazek wyróżniający wprowadza się do dostosowanego do nich pistoletu, który podłączamy do prądu. Kiedy klej osiągnie pożądaną temperaturę i zacznie się topić, nakładamy go na klejony przedmiot i dociskamy to, z czym sklejamy. Instrukcja brzmi jak opis skomplikowanego procesu, ale w rzeczywistości kleje termotopliwe są łatwe w użyciu. Za ich pomocą skleimy zepsute zabawki, podkleimy karton, super sprawdzą się także wtedy, gdy mniejszy element naklejmy na większy, a nie chcemy, by miejsce łączenia było widoczne. Po zakupie kleju znajdziemy dla niego tak wiele zastosowań, że będziemy zdziwieni, że mogliśmy bez niego żyć.

Kleje termotopliwe mają wiele zalet, a nade wszystko są bardzo uniwersalne, więc będziemy ich używać do łączenia ze sobą różnych elementów. Kto wie, możemy odkryjemy w sobie artystyczne zapędy i zaczniemy tworzyć małe dzieła sztuki.

 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *