Skip to content

Kleje na gorąco we florystyce

Kleje do pistoletu na gorąco znajdują dzięki swojej uniwersalności coraz więcej zastosowań w różnych dziedzinach życia. Bardzo chętnie sięgają po nie także floryści, gdyż umożliwiają trwałe i szybkie łączenie różnych materiałów. Naturalne i sztuczne kwiaty, elementy ze styropianu, kartonu i bibuły czy piórka i wstążki – wszystko to można szybko i sprawnie skleić, do tego w praktycznie niewidoczny sposób.

Dlaczego kleje do pistoletu na gorąco

Bukiety, wieńce i dekoracje coraz częściej przypominają małe dzieła sztuki, a dokładność i precyzja ma kluczowe znaczenie. Szczególnie dużym wyzwaniem jest przymocowanie niewielkich, drobnych ozdób w taki sposób, aby nie odpadły one przy pierwszym poruszeniu, a jednocześnie łączenia były niedostrzegalne. I właśnie w takich zastosowaniach kleje do pistoletu na gorąco idealnie się sprawdzają, są bowiem wytrzymałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych, a w przezroczystej wersji zupełnie nie do zauważenia. Dla florystów pistolet i różne rodzaje klejów stają się powoli podstawowym narzędziem pracy, pozwalając oszczędzić czas i dając nieznane dotychczas możliwości. Technika ta jest prosta do opanowania, nie wymaga zakupu jakiegoś specjalistycznego sprzętu, a dodatkową jej zaletą są stosunkowo niskie koszty.

Rodzaje pistoletów używanych do klejenia

Podstawowym narzędziem stosowanym do klejenia na gorąco jest pistolet, nazywany przez wielu klejarką. Jego konstrukcja jest bardzo prosta, z jednej strony posiada dyszę, przez którą wypływa roztopiony klej, z tyłu miejsce na sztyft, a wnętrze korpusu to układ grzewczy i włącznik. Na rynku dostępny jest szeroki wybór pistoletów różniących się wielkością i parametrami, florystyka także doczekała się swoich specjalnych rodzajów. Pistolety przeznaczone do tego celu posiadają wydłużoną dyszę oraz ergonomiczne spusty, pozwalające na dłuższą pracę. Często są wybierane modele z regulacją temperatury podgrzewania kleju oraz szybkości przesuwu sztyftu, umożliwia to pracę z różnymi rodzajami prętów. W pracach florystycznych bardzo ceniona jest też funkcja spray – polega ona na tym, że z dyszy wydostają się cienkie, rozłożone na większej powierzchni nitki. Najczęściej używaną grubością sztyftów jest 12 mm, przy większych kompozycjach stosuje się grubsze, ale dające więcej kleju sztyfty o grubości 18 mm.

Jakie kleje do pistoletu na gorąco

Standardowe pistolety podgrzewają klej nawet do temperatury 200ºC, jednak przy pracy z delikatnymi kwiatami i ozdobami jest to stanowczo za dużo. Dlatego też floryści często operują też pistoletami niskotemperaturowymi, o zakresie do 120ºC. Dobór pistoletu to jedna sprawa, natomiast nie mniej ważny jest także właściwy wybór sztyftu. Kleje do pistoletu na gorąco (http://www.buehnen.pl/urzadzenia/reczne-pistolety-mechaniczne) występują w wielu odmianach, różnią się średnicą, właściwościami klejenia, temperaturą topnienia oraz kolorem. Pistolety niskotemperaturowe wymagają specjalnych sztyftów o obniżonej temperaturze topnienia, większość producentów posiada takie w ofercie. Poszczególne kleje różnią się przeznaczeniem, kleje uniwersalne poradzą sobie z większością materiałów, ale jeśli będzie taka możliwość, to lepiej jest używać klejów dedykowanych. Jeśli chodzi o kolorystykę, to najchętniej floryści sięgają po kleje neutralne, ale sporym zainteresowaniem cieszą się także sztyfty kolorowe i ozdobne, na przykład z brokatem.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *