Skip to content

Jaki lakier do parkietu po cyklinowaniu?

Chcesz pomalować nowy parkiet po cyklinowaniu? A może właśnie jesteś po renowacyjnym cyklinowaniu starego? Oto kilka pytań, które pomogą Ci wybrać odpowiednie lakiery do przygotowanej w ten sposób powierzchni.

Gdzie znajduje się parkiet?

To jaki lakier będzie najlepszy, zależy od tego jaki parkiet zmierzasz pomalować. Jeśli będzie to parkiet znajdujący się w salonie, należy brać pod uwagę lakiery wewnętrzne, natomiast jeśli zamierzasz malować posadzkę na altanie godnymi Twojego zainteresowania są lakiery zewnętrzne. To rozróżnienie jest bardzo ważne, gdyż drewno na zewnątrz narażone jest na destrukcyjne działanie wilgoci i grzybów.

Jak często i intensywnie oraz w jaki sposób będzie eksploatowana pomalowana powierzchnia?

Lakiery do drewna różnią się stopniem trwałości. Wybierając odpowiedni lakier do parkietu należy wziąć pod uwagę w jakim stopniu będzie on narażony na ścieranie, zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Na powierzchniach, które będą dość mocno eksploatowane, takich jak np. parkiety sal na przyjęcia okolicznościowe, sal gimnastycznych, klas szkolnych itp. należy położyć lakier bardzo trwały, odporny na uszkodzenia oraz antypoślizgowy. Wszystkie wymienione cechy spełniają lakiery uretanowo-alkidowe.

Lakiery akrylowo-poliuretanowe dobrze sprawdzą się na często używanych powierzchniach w domach i mieszkaniach takich jak parkiety salonów czy korytarze. Są to powierzchnie używane mniej intensywnie niż wymienione powyżej, ale nadal dość często, dlatego w tym przypadku także pożądana jest trwałość lakieru. W mniej eksploatowanych miejscach, takich jak garderoby czy sypialnie, sprawdzą się lakiery poliuretanowe. Są to lakiery wodne wzbogacone rozpuszczalnikami, jednak w ilości nie przekraczającej 60% w zależności od odmiany lakieru. Natomiast w miejscach użytkowanych przeważnie przez dzieci lub w sypialniach alergików doskonałym rozwiązaniem są lakiery bezrozpuszczalnikowe (lakiery wodne). Są to preparaty wolne od toksyn i bezzapachowe. Niestety nie wykazują dużej odporności na uszkodzenia.Parkiet drewniany

Czy potrzebny jest lakier podkładowy?

Lakiery podkładowe przeznaczone są do gruntowania drewnianych posadzek przed nałożeniem właściwego lakieru. Zadaniem podkładu jest związanie luźnych cząsteczek drewna poprzez wnikniecie w jego pory, a także poprawienie przyczepności lakieru. Ponadto w przypadku gruntowania strych podług izoluje resztki wosku i oleju, które mogłyby prowadzić do zmian zabarwienia lakieru w niektórych miejscach parkietu.

Specjalne podkłady są konieczne do drewna egzotycznego, które zwane jest „trudnym drewnem” z racji na wydzielanie substancji utrudniających lakierownie. Kolejną właściwością lakierów podkładowych jest elastyczność, która sprawia, że przenoszą naprężenia z powłoki lakierniczej . Parkiety są miejscami szczególnie narażonymi na różne naprężenia, dlatego zastosowanie podkładu w ich przypadku znacząco wpływa na trwałość lakieru, a tym samym nienaganny wygląd posadzki przez długi czas.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *