Skip to content

Jaki kolor ścian do sypialni?

Kiedyś we wszystkich mieszkaniach królowały niezbyt ładne tapety, a szczytem dobrego gustu była biała raufaza, która stawała się doskonałym tłem dla obrazów. Szczęśliwie, czasy się zmieniły i dziś mamy do dyspozycji produkty do malowania ścian o różnych właściwościach. Dodatkowo, kolory farb są tak piękne, że każdy znajdzie coś, co go zachwyci. Wybierając barwę farby, kierujemy się także przeznaczeniem pomieszczenia. Jakie kolory farb pasują do sypialni?

Kolory farb odpowiednie do sypialni

Wybór koloru farby do sypialni powinien zależeć głównie od tego, jaki kolor lubimy. Warto także pamiętać o podstawowych zasadach, którymi musimy się kierować w wyborze kolorystyki pomieszczenia. Po pierwsze, zwróćmy uwagę na wielkość sypialni. Jeśli jest malutka, najlepiej wybrać jasne kolory farb, które rozświetlą pokój i optycznie go powiększą. Światło odbijają farby jaśniejsze i błyszczące, a matowe i ciemne je pochłaniają. Możemy połączyć ze sobą kilka odcieni i podkreślić ciekawe detale architektoniczne. Innym rozwiązaniem jest pomalowanie trzech ścian tym samym kolorem, a jednej wybranej kontrastowym. Zazwyczaj wybiera się ścianę za wezgłowiem łóżka. Jeśli sypialnia jest duża i widna, możemy zdecydować się chłodne kolory farb. Wrażanie chłodu złagodzimy stosując miękkie światło, puszysty dywan, przytulne poduszki, lejące się zasłony i wełniane koce. Pamiętajmy, by pomieszczenia, w którym śpimy nie przeładować dodatkami. Nie szalejmy również z kontrastami, sypialnia ma być spokojna.

Jakie kolory farb będę najlepsze dla naszego samopoczucia?

Sypialnia powinna działać na nas odprężając i wyciszająco, więc zastosujmy kolory farb, na które będziemy patrzeć z przyjemnością. Jeśli mamy problem z wyborem, oglądajmy zdjęcia w Internecie lub posłużmy się kołem kolorystycznym i próbkami tkanin. Przywołajmy momenty, w których czuliśmy się zrelaksowani i zastanówmy się, jakie kolory nas wtedy otaczały. Eksperci od doboru barw uważają, że relaksująco działają barwy wrzosu i lawendy oraz łagodne błękity i spokojne odcienie zieleni. Jeśli wolimy barwy ciepłe, wybierzmy następujące kolory farb: złoty, miodowy, wielbłądzi, tofii. Nie są wskazane następujące kolory: czerwony i ciemnofioletowy, gdyż działają zbyt pobudzająco i możemy mieć problemy z zasypianiem.

Powiększamy optycznie pomieszczenie

Odpowiednio zastosowane kolory farb na ścianach mogą poprawić wizualnie proporcje całego pomieszczenia. Po pierwsze, na najmniejszej ścianie użyjmy chłodnego i jasnego koloru. Świetnie sprawdzą się farby z połyskiem, które odbijają światło. Dzięki takim zabiegom ściana wyda się większa, a sypialnia zyska lepsze proporcje. Ciemne, intensywne i matowe kolory farb wizualnie pomniejszają pomieszczenie, więc możemy je stosować na dużych fragmentach dobrze nasłonecznionych ścian. W bardzo niskich pomieszczeniach możemy zastosować na ścianie pionowy wzór. Dzięki temu sufit będzie wydawał się wyższy, a ściany węższe. W wąskich i wysokich zaś zastosujmy wzory poziome, które wizualnie poszerzą wnętrze i poprawią jego proporcje.

Sypialnia to pomieszczenie, którzy musi podobać się przede wszystkim jej użytkownikom. Wybierając kolory farb, nie kierujmy się aktualnymi trendami, ale własnym gustem.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *