Skip to content

Jak wykorzystać klej termotopliwy?

Kleje termotopliwe znajdują coraz szersze zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale i codziennych domowych pracach. Ich popularność wynika przede wszystkim z uniwersalności i łatwości zastosowania. Można je wykorzystywać praktycznie do klejenia wszystkich rodzajów materiałów zarówno w czasie napraw, jak i prac hobbystycznych.

Jak działa pistolet do kleju termotopliwego?

Pistolet do kleju zasilany jest prądem elektrycznym, co pozwala na stałą, wydajną i równomierną pracę. Do urządzenia wkłada się sztyft z kleju i podgrzewa do wybranej temperatury. Wiele urządzeń tego typu ma możliwość regulacji wysokości temperatury kleju. Jest to przydatne szczególnie w pracach hobbystycznych, gdzie łączy się materiały delikatne takie jak np. papier, suszone rośliny i tkaniny, z bardziej trwałymi takim,i jak chociażby drewno czy kamień. Kleje termotopliwe dostępne są w wielu wersjach zarówno, jeśli chodzi o ich kolorystykę, jak i lepkość (przeznaczenie).

W jaki sposób nakłada się kleje termotopliwe?

Kleje tego typu można nakładać punktowo (przy niewielkich powierzchniach) lub liniowo. Przy naprawdę dużych powierzchniach sprawdza się funkcja spray, dzięki której uzyskuje się cienkie nitki kleju. Jest to jednocześnie najbardziej wydajny tryb pracy pistoletu na klej. Kleje o niskiej temperaturze (low temperature) można również formować ręcznie.

Jak wykorzystać klej termotopliwy?

Kleje termotopliwe mają szerokie zastosowanie. Można je wykorzystać między innymi:

  • do napraw i sklejania ze sobą materiałów o różnych fakturach. Tego rodzaju kleje sprawdzają się w szczególności przy naprawie przedmiotów, które narażone są na wysokie obciążenia;
  • w produkcji opakowań – najczęściej wykorzystywane są tutaj kleje o stabilnym procesie utleniania;
  • w produkcji i naprawie butów – kleje termotopliwe doskonale nadają się dołączenia skórzanych cholewek oraz piankowych podeszw;
  • we florystyce i przy pracach hobbystycznych – tu szczególnie sprawdzą się kleje o niższej temperaturze ok. 120 stopni. Można je wykorzystać do tworzenia kompozycji kwiatowych, girland, ozdób, dekoracji okiennych i biżuterii, dużą zaletą jest to, że producenci oferują kleje w wielu odcieniach, dzięki czemu łączenie przedmiotów staje się niewidoczne;
  • przyklejania sztukaterii;
  • w przemyśle meblowym – można je stosować między innymi do przyklejania fornirów, folii laminowanych do blatów. Sprawdzą się również jako wzmocnienie mocowania mebli, szczególnie tych, które trzeba złożyć samodzielnie w domu, można je również użyć jako wypełnienie miejsca po sękach.

Jak wybrać klej termotopliwy do wykonywanej pracy?

W sklepach specjalistycznych znajduje się szeroka oferta klejów temrotopliwych. Decydując się na ich zakup należy zwrócić uwagę na przede wszystkim na opis producenta – do czego przeznaczony jest klej, jego czas schnięcia oraz wymiary sztyftu. Jest to bardzo ważne, gdyż sztyft musi pasować idealnie do otworu w pistolecie do klejenia na gorąco. Warto też zwrócić uwagę na to, czy klej jest odporny na wilgoć i ciepło. Kiedy chcemy skleić takie materiały jak papier czy tkanina dobrze, aby klej był elastyczny i transparenty.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *