Skip to content

Jak udekorować ściany w pokoju dziennym

Pokój dzienny – salon – duży pokój – w dzisiejszym budownictwie nie jest to już połączenie sypialni rodziców z jadalnią i bawialnią, ale faktycznie miejsce, gdzie cała rodzina spędza wspólnie czas w ciągu dnia i gdzie przyjmujemy gości. Miło jest, gdy pomieszczenie to jest po prostu piękne, a nie tylko funkcjonalne, a elementem wystroju mogą być też… ściany. Oto kilka inspiracji na dekorację ścian w Twoim pokoju dziennym.

Najnowsze trendy w ozdabianiu ścian

Dzisiejsze zdobnictwo ścian to nie tylko kolor farby i zdjęcia w pięknych ramkach. Dziś ściana może „zrobić” cały pokój, czyli nadać mu charakter i tan całemu wystrojowi. Głównym, modnym dziś założeniem jest, że dekoruje się tylko jedną ścianę. Już nie tapetujemy w róże wszystkich ścian pokoju zmieniając je w pudełko. Obecnie można sobie pozwolić na dużą ekstrawagancję, ale po jednej stronie pokoju.

Oryginalne materiały

Zabawić można się przede wszystkim doborem materiałów. Może to być np. tkanina, nawet pluszowa. Na rynku dostępne są specjalne panele, które przymocowuje się do ściany. Jeśli do tego umieścimy pod nią długą i szeroką ławkę np. z półkami czy szafkami pod spodem, to zyskujemy bardzo wygodne siedzisko i miejsce na książki czy do przechowywania rzeczy, a wnętrze jest ciepłę i przytulne.

Modny jest też beton – betonem, betonowymi wielkimi płytkami czy farbą imitująca surowy beton możemy pokryć jedną ze ścian, resztę malując na jasny, ale kontrastujący kolor. Nada to wnętrzu industrialny charakter. Świetnie wówczas będą pasować białe, błyszczące meble i dodatki z metalu. Nie zapomnij wtedy jednak ocieplić wnętrza roślinami doniczkowymi.

Do łask wróciła też cegła. Jeśli w Twoim domu pod warstwą tynku kryje się czerwona cegła – koniecznie ją odkryj. Jeśli nie masz tyle szczęścia, możesz kupić płytki ścienne o wyglądzie i fakturze czerwonej cegły, z kremową fugą będzie to wyglądać bardzo naturalnie i da ciepły, przytulny efekt.

Ściany – obrazy

Ściany dekoracyjne to nie tylko faktura i oryginalne materiały, ale też całe obrazy. Do łask wróciła dziś stara poczciwa fototapeta. Ale uwaga, łatwo tu o kicz, więc warto starannie przemyśleć wybór. Można ją jednak bardzo sprytnie wykorzystać do optycznego powiększenia przestrzeni, np. decydując się „widok z okna” na miasto czy morze, chociażby w greckim klimacie, a resztę ścian malując na biało. Efekt greckiego kurortu we własnym salonie murowany.

Jeśli wolisz raczej minimalizm, możesz zostawić wszystkie ściany w jednym kolorze, a fragment np. za kanapą czy za stołem ozdobić gotową naklejką np. we wzory roślinne. Będą wyglądać niczym delikatny tatuaż na pięknym ciele.

Ozdabianie ścian w pokoju dziennym może być wielką przygodą. Sam się przekonaj, jak zmiana jednego elementu, może wpłynąć na postrzeganie całej przestrzeni i dobór mebli i dodatków.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *