Skip to content

Jak pomalować pokój dzienny

Pokój dzienny to pomieszczenie, w którym zwykle spędza się najwięcej czasu. Pełni ono również funkcję reprezentacyjną, ponieważ to tutaj też przyjmowani są goście czy urządzane są różnego rodzaju przyjęcia. Z tych właśnie względów warto dobrze przemyśleć to, jak taki pokój umalować, aby ściany nie tylko wyglądały efektownie, ale też były łatwe do utrzymania w czystości. Wybór farb do tego rodzaju pomieszczeń jest bardzo duży, więc bez trudu znaleźć można taką, która spełni nawet najbardziej wygórowane oczekiwania.

Jakie farby znaleźć można w sklepach?

W sprzedaży są obecnie różne rodzaje farb, które przeznaczone są do malowania wnętrz. Można kupić farby akrylowe, lateksowe, winylowe, akrylowo-lateksowe czy nowoczesne farby ceramiczne. Ściany w pokoju dziennym można pomalować każdą z tych farb pod warunkiem, że jest to farba emulsyjna, czyli taka, w której rolę rozpuszczalnika pełni woda.

Świetnie sprawdzają się zwłaszcza matowe farby akrylowe, które pokrywają niewielkie rysy i pasują do każdego wnętrza. Znacznie bardziej wytrzymałe są farby lateksowe i akrylowo-lateksowe, które wyróżniają się elastycznością i odpornością na szorowanie.

Oryginalnym, ale dość drogim rozwiązaniem są wspomniane już farby ceramiczne, które sprawiają, że ściana nie chłonie brudu i kurzu. Poza tym takie farby świetnie pokrywają nierówności i nadają stonowany połysk.

Farby specjalne – czy to dobry pomysł?

Oprócz tradycyjnych farb w sklepach można także kupić tzw. farby specjalne. Pozwalają one na uzyskanie różnorodnych efektów, dzięki którym pokój dzienny będzie wyglądał naprawdę zjawiskowo.

Jednymi z najbardziej popularnych farb specjalnych są farby strukturalne, które na ścianie dają efekt abstrakcyjnego reliefu. Taką farbą można pomalować tylko jedną ścianę lub wybrany fragment, aby uzyskać ciekawy efekt wielowymiarowości.

Kolejnym rodzajem farb specjalnych są farby dekoratorskie, które swoim wyglądem przypominają kamienie naturalne czy drewno, a nawet spękany tynk czy surowy beton. W sprzedaży są także farby fosforyzujące, pachnące oraz magnetyczne.

Malowanie ścian – jakie kolory wybrać?

Wybór koloru nie jest łatwy, ponieważ ocieni farb jest naprawdę mnóstwo. Jaką barwę wybrać – ciepłą czy zimną? Kolor ma być delikatny czy może intensywny? Jaki odcień będzie wyglądał najlepiej? Możliwości jest wiele, ale niestety nie każde z rozwiązań sprawdzi się w pokoju dziennym. Wybierając farbę do tego pomieszczenia należy uwzględnić zarówno osobiste preferencje, jak i cechy wnętrza.

W przypadku, gdy salon ma być przytulny i ciepły doskonale sprawdzą się farby w odcieniach ziemi, czyli brązach czy delikatnych szarościach. Można też zdecydować się na któryś z odcieni koloru pomarańczowego czy żółtego.

Ciekawym rozwiązaniem jest energetyczny czerwony, lecz trzeba pamiętać, że może on być dość męczący dla oczu, dlatego najlepiej położyć taki kolor tylko na jedną ścianę. Świetnie w pokoju dziennym prezentują się także różne odcienie zieleni – od głębokiej, klubowej zieleni, aż po radosny seledynowy czy groszkowy kolor, który doskonale rozświetli pokój.

Wybór koloru niebieskiego to idealne rozwiązanie dla osób ceniących spokój. Warto przy tym pamiętać, że barwa ta optycznie powiększa wnętrze.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *