Skip to content

Jak dobrać impregnat do drewna

Bez drewna nie da się postawić ani wykończyć domu. Niełatwo też urządzić ogród. Drewno trudno zastąpić innym materiałem, bo tylko ono jest ciepłe, bliskie naturze i nam przyjazne. Dlatego trzeba dołożyć starań i poszukać najlepszych impregnatów do drewna, by w nienaruszonym stanie przetrwało wiele lat.

Kąpiel dla więźby dachowej

Drewno konstrukcyjne kąpie się w impregnatach solnych albo nasącza się je metodą próżniowo-ciśnieniową. Roztwór solny chroni przed owadami i pleśniami, pozostając nieszkodliwym dla zdrowia człowieka. Dobrze wysuszone belki trafiają na budowę. Będą przykryte dachem, więc gotową konstrukcję wystarczy zabezpieczyć przed wypłukiwaniem soli, pokrywając jedną warstwą odpowiedniego preparatu. Drewno użytkowe, które będzie narażone na działanie warunków atmosferycznych, trzeba starannie przygotować. Poszukując najlepszego impregnatu do drewna, trzeba zaplanować, czy chcemy je nie tylko chronić, czy także barwić. Na rynku jest mnóstwo preparatów, które mają w składzie pigment. Większość tworzy powłoki transparentne, uwidaczniając naturalny rysunek drewna.

Najlepszy impregnat do drewna, to znaczy jaki?

Wybór odpowiednich preparatów nie jest trudny, jeśli zna się ich właściwości. Konserwację można przeprowadzać etapowo: najpierw pokryć bejcą barwiącą, która wnika głęboko w strukturę drewna, nasączając ją preparatami ochrony biologicznej, a następnie położyć warstwę impregnatu wodoodpornego. Wierzchnia powłoka może być błyszcząca, półmatowa lub matowa. Jeśli zdecydujemy się na któryś z lazurów, to osiągniemy efekt satynowego połysku. Trzeba tylko pamiętać, by bejca dobrze wyschła, zanim położy się warstwę zewnętrzną, by nie zamknąć w drewnie wilgoci. Zabezpieczanie pergoli, płotu czy altany wykonanej z drewna można wykonać jednym preparatem, który ma w składzie zarówno substancję ochrony biologicznej, jak i taką, która tworzy powłokę wodoodporną. Taki środek może się okazać najlepszym impregnatem do drewna, jeśli będzie się przestrzegać instrukcji nakładania oraz użyje się odpowiednich narzędzi. Na etykiecie na pewno jest podpowiedź, czy użyć pędzla, wałka, a może gąbki. Odpowiedniego dla konkretnego gatunku drewna preparatu, w pożądanym kolorze, trzeba poszukać między lakierobejcami i lazurami.

Wykończony dom i zagospodarowany ogród to ogromna satysfakcja i wielka przyjemność. Ale nawet jeśli ma się do dyspozycji tylko balkon lub taras, to można zaaranżować sobie „letni pokój”,  ustawiając drewniane meble i skrzynki z roślinami i zadbać o nie jak w prawdziwym ogrodzie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *