Skip to content

Imponujące efekty dekoracyjne

Czasami myśląc o odnowieniu ścian, podłóg lub innych elementów wystroju mieszkania, chcielibyśmy coś zmienić. Kiedy znudziły się nam gładkie ściany, czy stare kafelki, poszukujemy czegoś innego, nowego, oryginalnego. Jest wiele możliwości. Na rynku pojawiają się różne materiały, dzięki którym uda nam się uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne. Najczęściej dekorujemy ściany, jednak różnorodne dekoracje można stworzyć również za pomocą tkanin, materiał obiciowych, dywanów czy obrazów.

Tynki, farby, a może bejce?

W zmianie wyglądu ścian najprościej zastosować oryginalne efekty malarskie. Wystarczy zakupić odpowiednie farby emulsyjne i zapoznać się z różnymi rodzajami technik malowania dekoracyjnego (pasy, przecierki, kółka, itp.)Następnie możemy przystąpić do pracy. Ponadto, na półkach sklepowych znajdziemy ogromny wybór farb strukturalnych, które zawierają w swoim składzie drobinki kwarcu. Dzięki temu składnikowi  na ścianie powstaje lekko ziarnista faktura efekt opalizującej na perłowo ściany uzyskamy za pomocą farb laserunkowych. Oprócz farb mamy do dyspozycji również lakiery, bejce do zadań specjalnych. Jedne z nich po pomalowaniu dają efekt spękanych ścian, inne zawierają drobinki brokatowe w kolorze złota lub srebra, a po ich nałożeniu ściany mienią się drobinkami złota lub srebra. Zupełnie inne efekty dekoracyjne tworzą się na ścianach za pomocą masy szpachlowej, nakładanej za pomocą packi weneckiej, po wyschnięciu daje efekt imitacji marmuru. W tworzeniu efektów dekoracyjnych pomogą nam również tynki strukturalne (dekoracyjne). Dostępne są w postaci gotowych mas lub mieszanek, które rozrabia się z wodą. Najczęściej dają efekt trawertynu (skały osadowej) lub wapienia. Świetnie wyglądać będą na ścianie przy kominku. Ponadto niektóre tynki dekoracyjne dają efekt surowego betonu, co nadaje wnętrzu industrialnego charakteru.

Przykład efektu dekoracyjnego

Jak to zrobić?

Do wykonywania efektownych dekoracji oprócz odpowiednich materiałów potrzebować będziemy jeszcze dobrych narzędzi. Zanim zaczniemy prace dekoratorskie, zaopatrzmy się w taśmy malarskie, wałki, pędzle, gumy i szpachelki. Prace z tynkami i szpachlami strukturalnymi są dość czasochłonne. Wymagają dużej precyzji. Jeśli chcemy by faktura dekoracyjna była jednolita, starajmy się nałożyć ją jednym pociągnięciem, nie odrywając narzędzia od ściany. Aby ułatwić sobie pracę, najlepiej podzielić powierzchnię na mniejsze elementy, oklejając je taśmą malarską.

Podczas malowania farbą strukturalną dobrze jest co jakiś czas dokładnie ją zamieszać, aby wypełniacz nie osadzał się na dnie pojemnika. Przy zastosowaniu malowania dekoracyjnego przydadzą się pędzle, gąbki i różnego rodzaju gumy (np. do wyrównywania fugi), które zapewnią oryginalne efekty dekoracyjne.

Masy, tynki i farby dekoracyjne to bardzo wdzięczne materiały wykończeniowe. Sprawiają, że nudne dotychczas ściany będą lśnić i zmieniać kolor w zależności od kąta padania światła, wyglądać, jakby zrobiono je z surowego betonu albo pokryto miękkim aksamitnym materiałem. Uzyskać możemy naprawdę zaskakujące i niepowtarzalne efekty dekoracyjne, zmieniające całkowicie wnętrza.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *