Skip to content

Gdzie się stosuje lampy downlight?

 

Z pewnością każdy kiedyś zastanawiał się, dlaczego w sklepach i biurach występuje inne oświetlenie niż w domowym zaciszu. Kiedyś na rynku dostępny był jeden rodzaj lamp, dziś jest ich tysiące. Stojące, wiszące, obrotowe – a każdy typ ma inne przeznaczenie. Dobre oświetlenie w sklepach to połowa sukcesu – dlatego jest tam tak jasno. Wszystkie produkty muszą być odpowiednio wyeksponowane, aby ‘kusić’. W centrach handlowych, bardzo często można spotkać lampy downlight, które nadają się do tego idealnie. Dlaczego? Czym są i czym się charakteryzują? O tym mowa w dalszej części artykułu.

Czy znasz wszystkie grupy opraw oświetleniowych?

Technika wciąż idzie do przodu, dlatego producenci nie spoczywają na laurach i wciąż podsuwają konsumentom coraz to nowsze rozwiązania – bez względu na dziedzinę. Nie inaczej jest w przypadku światła i lamp. O aktualnie, oprawy oświetleniowe dostępne są w wielu rodzajach, z których każdy został stworzony z myślą o innym przeznaczeniu oświetleniowym. Tak naprawdę, taki sam rozkład światła można uzyskać stosując różne oprawy, jednak wiadomo nie od dziś, że wygląd ma znaczenie. Bardzo często konkretne oprawy są nieodłącznym elementem danego projektu. Na rynku jest naprawdę szeroki wybór grup opraw oświetleniowych. Można wyróżnić tutaj projektory punktowe, oprawy wiszące, lampy ścienne, reflektory iluminacyjne, lampy podłogowe, lampy sufitowe, oprawy typu wallwasher oraz downighty. Dziś przybliżone zostaną właściwości downlightów, czyli świateł, które bardzo często można spotkać w centrach handlowych.

Czym są downlighty?

Oprawy świetlne typu downlight emitują wiązkę światła, która skierowana jest w dół. Światło pada w idealnym pionie, bądź pod regulowanym kątem. Oprawy typu downlight mają różne typy oświetlaczy – z szeroką wiązką światła lub z wąską wiązką światła – czyli zapewniają asymetryczny lub symetryczny rozsył światła. Cechą charakterystyczną downlightów jest ich sposób montażu – punktowy lub sufitowy a także światło – które skierowane jest w dół. Początkowo ich ‘działanie’ może wydawać się dziwne, jednak taki sposób oświetlania jest bardzo efektowny – nie tylko w sklepach w centrach handlowych.

lampa downlight

O czym należy Gdzie można spotkać downlighty?

Oświetlenie typu downlight najczęściej stosowane jest w pomieszczeniach biurowych i handlowych. Oprawy typu v niemalże zawsze występują w sklepach z ubraniami. Zamontowane tego typu lampy sprawiają, ze pomieszczenie nabiera specyficznego nastroju – wydaje się być bardziej przestronne i jasne, dlatego zakupy w takich pomieszczeniach to czysta przyjemność. Oczywiście downlighty można spotkać nie tylko w centrach handlowych – coraz częściej montowane są w prywatnych domach oraz mieszkaniach. Zdarza się, że oświetlenie downlight towarzyszą pomieszczeniom urządzonym w stylu skandynawskim. Bez wątpienia oprawa downlight jest wielozadaniowa. Sprawdzi się zarówno do oświetlenia biura w sposób, który nie męczy oczu, do oświetlenia hotelowego korytarza  a także do rozjaśnienia domowego kąta.

 

 

 

 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *