Skip to content

Farba elewacyjna na lata

Własny dom z pięknym ogrodem to wciąż oznaka prestiżu i wysokiej pozycji społecznej. Ale coraz większą rolę w tym wszystkim gra estetyka. Zaniedbane domostwo raczej nie imponuje, dlatego właściciele własnych domów co jakiś czas poważnie myślą o remoncie. Nie tylko wnętrz, ale przede wszystkim od zewnątrz. Tu zaś niezbędne są farby na elewacje.

 

Dobrze przygotowane podłoże to podstawa

Malowanie elewacji wiele zmienia. Jednak koniecznie trzeba pamiętać, że nawet najlepsza farba na elewacje to jeszcze nie wszystko. Do samego malowania trzeba się odpowiednio przygotować. Zakupić trzeba nie tylko odpowiednie narzędzia i przybory malarskie, ale i pomyśleć o podłożu. Przede wszystkim do podłoża należy dobrać rodzaj farby. Ale dobrze jest też pomyśleć o stronie technicznej. Ściany domu dobrze jest przed malowaniem oczyścić, wyrównać, koniecznie też upewnić się trzeba, czy nie pojawili się na nich niepożądani goście w postaci pleśni, grzybów, bakterii czy rdzy. Jeśli wszystkie te zabrudzenia i mikroorganizmy są już na ścianach, koniecznie trzeba oczyścić podłoże, zanim rozpocznie się malowanie. To najlepszy sposób, by uniknąć przebarwień, plam i jednocześnie ułatwić sobie malowanie.

Dlaczego nie cena jest najważniejsza?

Jeśli natomiast chodzi o same farby na elewacje, to również warto dobrze przygotować się do zakupów. Farby do elewacji należy dobrać przede wszystkim do rodzaju podłoża, ale to nie wszystko. Na pewno przy wyborze nie warto sugerować się samą ceną farby na elewacje. Dobrze jest pomyśleć długoterminowo i pamiętać, że farby do elewacji wybiera się na lata.

Warto jest więc wybrać najładniejszy kolor, ale i patrzeć na jakość. Droższe farby tylko pozornie są droższe. Z reguły są zdecydowanie bardziej wydajne, dobrze prezentują się na ścianach przez wiele lat, a w dodatku nie sprawiają większych problemów przy aplikacji – nakładają się równomiernie, szybko schną, są bardzo odporne na ścieranie.

 

Nowoczesne technologie, a trwałość farb

Jeszcze do niedawna farby na elewacje budziły wiele wątpliwości, zwłaszcza te w ciemniejszych kolorach. Na ścianach ładnie wyglądały tylko na początku, potem pod wpływem słońca blakły, a elewacja zaczynała się kruszyć. Teraz nie ma już tego problemu. Producenci zmienili nieznacznie skład swoich wyrobów, dzięki czemu nawet te ciemne farby są znacznie trwalsze, zachowują kolor, doskonale prezentują się nawet po latach. Nowoczesne farby są nie tylko trwalsze, są też zdecydowanie bardziej ekologiczne i pozbawione szkodliwych dla człowieka substancji.

Maler mit Kundin

Malowanie też ma znaczenie

Wybierając farby na elewacje, dobrze jest też zawczasu sprawdzić, jakie przybory malarskie poleca sam producent. Kiedy maluje się duże powierzchnie, dobrym wyborem będzie duży wałek albo pędzel. Sprawdzi się też metoda natryskowa, która pozwala szybko i równomiernie nanieść farbę na podłoże. Wskazówki jak i czym malować można najczęściej znaleźć już na etykiecie farby na elewacje.

Jeśli przestrzega się wszystkich rad, starannie oczyści się podłoże, a malowanie zaplanuje się na cieplejsze miesiące (wtedy są optymalne warunki do malowania), to wybrane farby będą doskonale prezentować się na ścianach budynku przez wiele lat.

 

 

 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *