Skip to content

Dziecięce sztućce. Rodzaje i budowa.

Narodziny dziecka to wielka radość, ale równocześnie początek czasami trudnej podróży przez życie z maluchem, który jest pod naszą opieką. To właśnie my pomożemy maluchowi w nauce chodzenia, mówienia, pływania itd. Nauczymy go także jeść nożem i widelcem. Zanim się do tego zabierzemy, musimy kupić odpowiednie sztućce dla dzieci.

Kiedy są potrzebne sztućce dla dzieci?

Około szóstego miesiąca życia do diety dziecka wprowadza się stałe pokarmy. Oczywistym jest, że nasza łyżka będzie za duża dla buzi malucha, więc musimy kupić sztućce dla dzieci. Najważniejszym elementem wyposażenia jest łyżeczka, która będzie miała wpływ na to, czy dziecko sprawnie zje coś innego niż mleko. Pierwsza łyżeczka musi być bardzo mała, by bez problemu zmieściła się w jamie ustnej dziecka. Ważne również, by była płaska, wtedy dziecku łatwiej będzie zebrać z niej jedzenie. Dla rodziców wygodna jest łyżeczka z długim trzonkiem. Kiedy maluch zacznie jeść samodzielnie, kupmy mu łyżkę dostosowaną do małych rączek, czyli z krótkim trzonkiem i wypustkami antypoślizgowymi. Kupując sztućce dla dzieci pamiętajmy, że najmłodszym dzieciom przyda się łyżeczka plastikowa, wykonana z twardego materiału, by dziecko czuło ją, kiedy będzie jadło. Pamiętajmy, że dziecko dopiero uczy się jeść.

Sztućce dla dzieci, które już umieją jeść

Ciężkie, metalowe sztućce nie są dobrym wyborem dla małego dziecka. Utrzymanie widelca, który będzie trochę ważył może nie być łatwe dla małej rączki. Ponadto, nawet dwulatek jeszcze nie operuje wprawnie sztućcami, więc mógłby przypadkiem zrobić sobie krzywdę. Sztućce dla dzieci muszą być lekkie i poręczne, nie mogą nadmiernie obciążać drobnej ręki malucha. Zwróćmy uwagę na to, by sztućce miały gładką powierzchnię, by łatwo było je umyć. Dla dzieci od dziewiątego miesiąca życia ciekawą propozycją są łyżeczki, które mają kolorowe trzonki. Dziecko będzie chętnie sięgać po kolorowy sztuciec. Nauka samodzielnego posługiwania się sztućcami może być wyzwaniem, ale przebiega ona sprawniej, gdy wybierzmy ładne i kolorowe sztućce dla dzieci.

Kupujemy sztućce dla dzieci. Co znajdziemy w sklepach?

Małym dzieciom kupmy sztućce wykonane lekkich i nietoksycznych tworzyw, na przykład żywicy czy specjalnego plastiku, które nie zawierają szkodliwych stopów wywołujących alergie i mają zaokrąglone krawędzie. Nowoczesne sztućce dla dzieci są wyposażone w szeroki trzonki z antypoślizgowymi trzonkami, które dobrze leżą w małej dłoni. Wybierzmy kolorowe sztućce, które przyciągną uwagę dziecka i zachęcą je do jedzenia. Mogą być w całości wykonane z plastiku lub silikonu, ale w sklepach znajdziemy także tradycyjne, stalowe sztućce dla dzieci, posiadające kolorowe nakładki. Możemy kupić widelce czy łyżki posiadające nakładki w kształcie bohaterów ulubionych bajek lub zwierzątek. Nakładki pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale również pomagają utrzymać sztućce w rączce.

Nauka samodzielnego zadanie to trudne zadanie, które od rodziców wymaga sporo cierpliwości. Jeśli chcemy pomóc dziecku, kupmy ładne i kolorowe sztućce dla dzieci, które będą zachęcały do jedzenia.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *