Skip to content

Co warto wiedzieć o klejach?

Z pewnością każdy z nas ma w domu różnego rodzaju kleje. Spoiwa w maleńkich tubach sprawdzają się, gdy pęknie talerz czy ułamie się część zabawki. Coraz większą popularnością cieszą się kleje termotopliwe, występujące w postaci lasek, które nakłada się (wcześniej je topiąc) specjalnymi pistoletami.

Rodzaje klejów i ich zastosowania

Rodzajów klejów jest bardzo dużo, a podstawą rozróżnienia jest materiał, z którego są robione. Ponadto, spajają ze sobą różne materiały. W sklepach znajdziemy zarówno kleje uniwersalne do różnych powierzchni, jak i specjalistyczne, posiadające konkretne właściwości. Klej to substancja, która trwale łączy dwie powierzchnie. Kleje występują najczęściej w postaci ciekłej o różnej gęstości, ale nie brakuje także spoiw w postaci sztyftów, proszku czy perełek. Kleje termotopliwe zazwyczaj mają formę lasek, a nakłada się za pomocą specjalnego pistoletu do kleju. Podstawowym składnikiem wszystkich klejów jest polimer syntetyczny lub naturalny, który ma zwykle postać koloidalną lub tworzy zawiesinę po wymieszaniu z utwardzaczem, plastyfikatorem czy też substancjami modyfikującymi.

Kleje termotopliwe i inne

Ze względu na mechanizm klejenia, wyróżniamy spoiwa oparte na polimerowych żywicach, rozpuszczalnikowe i mieszane. Te pierwsze nie wnikają głęboko w klejony materiał, pomiędzy klejem a klejonym materiałem zachodzi reakcja chemiczna i utwardzona warstwa kleju staje się bardzo odporna mechanicznie. Tego typu kleje spajają metal i szkło. Kleje rozpuszczalnikowe wnikają głęboko w klejone materiały i powodują ich pęcznienie oraz częściowe rozpuszczenie, a łączy się nimi elementy z tworzyw sztucznych. Kleje mieszane to żywica wymieszana z rozpuszczalnikiem – rozpuszczalnik penetruje klejony materiał, a żywica wraz z nim wnika głęboko w materiał. Kleje mieszane stosuje się do łączenia gumy, papieru i skóry.

Czym są kleje termotopliwe?

Kleje termotopliwe to zazwyczaj kleje w laskach, które aktywują się pod wpływem wyższej temperatury. Kiedy podda się je działaniu temperatury około 150˚C, topią się i z postaci stałej przechodzą w płynną. Głównym składnikiem klejów termotopliwych jest kopolimer etylenu z octanem winylu (EVA) lub poliuretanu (PUR) czy poliolefiny (PO). Kleje termotopliwe występują w postaci granulek, lasek oraz poduszek. Możemy ich używać także w domu. Wystarczy kupić klej w małych laskach, które wkłada się do specjalnego pistoletu do kleju, który podłączamy do prądu. Kiedy klej osiągnie pożądaną temperaturę i zacznie się topić, nakładamy go na klejony przedmiot i dociskamy to, z czym sklejamy. Za ich pomocą tego typu naprawimy zepsute zabawki czy podkleimy karton.
Kleje termotopliwe mają wiele zalet, a nade wszystko są bardzo uniwersalne, więc warto zaopatrzyć się w tego typu spoiwo. Z pewnością znajdziemy dla niego zastosowanie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *