Skip to content

Cechy dobrego pistoletu do kleju

Z pewnością każdy z nas ma w domu różnego rodzaju kleje. Minimaliści ograniczają się do kleju do papieru i popularnych klejów w maleńkich tubkach, które świetnie spajają ze sobą różne przedmioty. Coraz większą popularnością cieszą się kleje termotopliwe, występujące w postaci lasek, które nakłada się (wcześniej je topiąc) specjalnymi pistoletami. Klej działa tylko wtedy, gdy kupimy pistolet do kleju. Który jest najlepszy?

Czym są kleje termotopliwe? Wybieramy pistolet do kleju

Kleje termotopliwe to zazwyczaj kleje w laskach, które aktywują się pod wpływem wyższej temperatury. Kiedy podda się je działaniu temperatury około 150˚C, topią się i z postaci stałej przechodzą w płynną. Głównym składnikiem klejów termotopliwych jest kopolimer etylenu z octanem winylu (EVA) lub poliuretanu (PUR) czy poliolefiny (PO). Kleje termotopliwe występują w postaci granulek, lasek oraz poduszek. Możemy ich używać także w domu. Wystarczy kupić klej w małych laskach, które wkłada się do specjalnego pistoletu do kleju, który podłączamy do prądu. Kiedy klej osiągnie pożądaną temperaturę i zacznie się topić, nakładamy go na klejony przedmiot i dociskamy to, z czym sklejamy. Za ich pomocą tego typu naprawimy zepsute zabawki czy podkleimy karton.

Jak wybrać pistolet do kleju?

Pistolet do kleju jest narzędziem, które łączy ze sobą elementy za pomocą gorącego. Jego zaletą jest łatwa obsługa i szybkość działania w porównaniu do tradycyjnego nakładania tego rodzaju spoinowania. Do zasobnika pistoletu wkładamy laskę kleju, która w zależności od modelu sprzętu może mieć różne długości i średnice. Pistolet nagrzewa klej i przemienia go w płynną masę, która przedostaje się do dyszy, a następnie jest wyciskana na element, który chcemy złączyć. Ręczny pistolet do kleju powinniśmy dopasować do rodzaju prac, jakie chcemy wykonać i materiału, który chcemy skleić. Bardzo ważna jest moc urządzenia, która warunkuje szybkość rozgrzewania kleju. Do drobnych prac zaleca się używanie urządzenia o mocy 30 W, zwłaszcza jeżeli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w klejeniu na gorąco, ponieważ wkład nie jest rozgrzewany w bardzo krótkim czasie. Istnieją również pistolety o mniejszej mocy, jednak praca z nimi jest o wiele wolniejsza. Jeżeli narzędzie ma służyć do prac bardziej profesjonalnych, powinniśmy zdecydować się na sprzęt nie słabszy niż 50 W, ale klejenie nimi wymaga niewielkiej wprawy. Najwygodniejsze są ręczne pistolety do kleju, które mają akumulator, więc ładujemy je wtedy, gdy nie są potrzebne. Dostępne są również modele bez akumulatora, jednak powinniśmy pamiętać, aby kabel był jak najdłuższy, co zwiększy komfort pracy. Wybierzmy także pistolet do kleju o ergonomicznym kształcie, by praca z nim była komfortowa. Zwróćmy także uwagę na końcówkę, gdyż taka o odpowiednim kształcie umożliwia precyzyjne klejenie nawet najmniejszych, dekoracyjnych elementów.
Pistolet do kleju jest jednym z podstawowych narzędzi w podręcznej skrzynce majsterkowicza. Zapewne często będziemy z niego korzystać więc wybierzmy dobry sprzęt o ergonomicznym i wygodnym kształcie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *