Skip to content

Boazeria – plusy i minusy

 

 

Do niedawna kojarzona z mieszkaniami przesiąkniętymi klimatem poprzedniego ustroju, zaczyna znowu wracać do łask – tym razem jednak w zupełnie innym wydaniu. Nowoczesna boazeria łączy w sobie najlepsze cechy drewnianego obicia ścian z estetycznym i przytulnym wyglądem. Czy warto ją założyć w swoim mieszkaniu?

 

Sypiając wśród drzew

Pośród ścian pokrytych drewnem można się poczuć jak w najprawdziwszym lesie. Jasnobrązowe lub gustowne, ciemne deseczki nadają pomieszczeniom przytulnego charakteru, a zarazem pomagają odczuć stałą łączność człowieka z naturą. Świetnie prezentują się na dużych przestrzeniach, np. w przestronnych salonach, i w pokojach urządzonych minimalistycznie. Boazeria sama w sobie stanowi ozdobę, dlatego nie zasłaniaj jej licznymi sprzętami, ponieważ uzyskasz efekt przeładowania. Dobrze komponują się z nią wnętrza w stylu skandynawskim, które w połączeniu z sosnowymi deskami stwarzają wrażenie jasnych i uporządkowanych. Ciemna boazeria będzie natomiast pasowała do klasycznych wnętrz. Na przestrzeni wieków wielokrotnie zresztą pojawiała się m.in. w klasycystycznych i renesansowych pałacach, okazałymi kasetonami z drewna zdobiono kiedyś także sufity. Wystarczy odwiedzić jedną z książęcych rezydencji, by móc podziwiać historyczne oblicza boazerii. A może taka wyprawa zaowocuje inspiracjami, które pomogą w urządzaniu Twojego pokoju?

Wady i zalety

Niewątpliwym plusem pokrycia ścian boazerią jest uzyskanie dobrej izolacji akustycznej, która uchroni Cię przed niechcianym słuchaniem rozmów sąsiadów. Gustowne deski mogą też zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, ponieważ pomagają zatrzymać ciepło wewnątrz pomieszczenia. Posiadacze boazerii cenią sobie także jej trwałość – ściana zabezpieczona boazerią w mniejszym stopniu ulega zabrudzeniom, nie ukruszy się, gdy uderzysz w nią przypadkowo twardym przedmiotem i nie wymaga regularnego odświeżania.  A poza tym sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne i przyjemnie się w nim przebywa.

Oprócz licznych zalet, boazeria ma jednak także wady. Ujawniają się one już na etapie montażu, który jest o wiele bardziej skomplikowany oraz kosztowny niż malowanie ścian i wymaga pomocy fachowca. Jeżeli lubisz zmiany, zastanów się dobrze, czy warto pokrywać ściany efektownymi deseczkami, ponieważ ich zdejmowanie lub wymiana w perspektywie 2-3 lat będą całkowicie nieopłacalne. Przeanalizuj także wszystkie „za” i „przeciw”, zanim zdecydujesz się na jasną boazerię, ponieważ z czasem jej kolor może zacząć żółknąć.

Decyzję o ozdobieniu pomieszczenia boazerią warto podjąć z rozmysłem i uwzględnić nie tylko wady oraz zalety desek, ale także specyfikę pomieszczenia, w którym miałyby się pojawić. Na pewno nie będą bowiem wyglądały dobrze w niewielkim pokoju lub wąskim, ciemnym korytarzu. Idealnym miejscem dla boazerii są raczej jasne i przestronne wnętrza – to właśnie one oddają cały urok drewnianych ścian oraz sufitów.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *